ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

İstanbul Şube CMK Seminerlerini tamamladı.

ÇHD İstanbul Şube üç ay önce başlattığı CMK seminerlerini, 1 temmuzda verilen Düşman Ceza Hukuku başlıklı seminerle tamamladı. Avukatlara ve stajyerlere yönelik olarak verilen seminer dizisinin konuları  ağırlıklı olarak usul hukuku ve hukuka aykırı uygulamalar oldu..

İstanbul Şubenin seminer programının tamamlanmasından sonra yapmış olduğu açıklama aşağıda sunulmuştur..

20140513_192905

2014 yılı CMK Eğitim çalışmamız 01.07.2014 tarihli ‘Düşman Ceza Hukuku’ başlıklı  8. Seminer ile son buldu. İki ay boyunca birçok meslektaşımızın ve öğrenci arkadaşımızın katıldığı çalışmalarda mevzuat ve uygulama konusunda bilgi edindik, sorunlara değindik, çözüm yollarını konuştuk. İktidarın ihtiyaç duyduğu zaman, toplumun savunmasız kesimlerine adeta bir silah olarak doğrulttuğu usul kurallarının adalete hizmet edebilmesinin yollarını aradık, iktidarın elinden bu silahı nasıl alabileceğimizi tartışıp deneyimlerimizi paylaştık.

 Bu deneyimler de yalnızca seminer dönemi öncesi pratiklerimize dayanmadı. Kolluğun hukuka aykırı alıkoyma pratiklerini tartıştığımız günlerde meslektaşlarımızın Soma’da maruz kaldığı polis saldırısına ve buna karşı duruş sonucunda saldırının akamete uğramasına; ifade, sorgu, tutanak işlemlerini tartışırken işkencecileri Cumhuriyet Savcılığı vasıtasıyla tespit ettirmek isteyen meslektaşlarımızın adliyede maruz kaldıkları kötü muameleye ve bu kötü muameleye rağmen meslektaşlarımızın başarıya ulaşmalarına hep birlikte şahit olduk.

 Elbette ki eksiklerimiz oldu. Zaman kısıtı gibi nedenlerle planladığımız bazı konu başlıklarını işleyemedik; başka teknik sorunlar yaşadık.

 Önümüzdeki eğitim döneminde edindiğimiz deneyimle bu sorunları da aşarak daha nitelikli bir çalışmayı el birliği ile gerçekleştirmeyi diliyoruz. Giderek daha katılımcı tarzda yapılacak CMK çalışmalarının donanımlı, adalet perspektifi olan, keyfiyete fırsat vermeyen bir avukatlık pratiğinin yaygınlaşmasına katkı sunacağına inanıyoruz.

 Bir sonraki çalışmaya kadar eleştiri ve katkılarınızı bekliyoruz.

 Çalışmalarda eğitim veren, deneyimlerini paylaşan meslektaşlarımıza, hocalarımıza ve ilgisini esirgemeyen tüm katılımcılara ÇHD İstanbul Şubesi olarak teşekkürederiz. Bir sonraki çalışmada görüşmek üzere…[email protected]

ÇHD İstanbul Şube

20140513_195243

20140701_202959_6

fotoğraf 4

20140520_194333

Share Post