ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

KADIN MÜCADELESİ YARGILANAMAZ YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI!

Rosa Kadın Derneği, 22 Mayıs 2020 Cuma günü saat 04.00 sıralarında Diyarbakır’da dernek üyeleri olan TJA aktivisti kadınların evlerinin basıldığını, evde yapılan aramaların ardından gözaltına alındıklarını duyurmuştu. Gözaltına alınan kadınlardan Ayla Akat Ata, Nevriye Çur, Zelal Bilgin ve Nazire Tursun adli kontrol ile serbest bırakılırken dernek başkanı olan Adalet Kaya, dernek yönetim kurulu üyeleri Fatma Gültekin ve Narin Gezgör ile birlikte TJA aktivistleri kadınlar tutuklanmış ve cezaevine gönderilmişlerdir. Tutuklanan kadınlardan Gönül Aslan’ın 3,5 yaşındaki oğlu da kendisiyle birlikte cezaevine girmek zorunda kalmıştır.

Şiddet faili erkeklere “haksız tahrik indirimi, iyi hâl indirimi” uygulanması neredeyse yerleşik uygulama hâline gelmişken; şiddete karşı kendini savunan kadınlar hiçbir indirimden faydalandırılmaksızın cezalandırılıyor. Kadınlara karşı yürütülen bu ayrımcı politikalara ve şiddet faili erkeklerin “Kol kırılır, yen içinde kalır,” anlayışıyla korunduğu düzene itiraz eden, şiddete uğrayan kadınlarla dayanışma gösteren kadınlar bir kez daha hedef alındı.

Erk zihniyetten beslenen iktidar, kadınların bedenleri, hayatları hakkında her gün tehditler savuranlara göz yumarak, kadınlara yönelik her türlü şiddete karşı birlikte mücadeleyi örgütleyen kadınları gözaltına alarak, tutuklayarak sindirmeye çalışıyor.

Son infaz düzenlemesi ile birlikte şiddet faili birçok erkek cezaevinden çıkarılırken onların boşalttığı yeri hak mücadelesi veren kadınlar ile doldurmaya çalışıyorlar.

Bu sistemin kadın düşmanlığı yaptığının ve kadın mücadelesini itibarsızlaştırma, kriminalize etme çabalarının farkındayız. Bu çabaları yan yana durarak boşa düşüreceğiz. Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.

Kadın mücadelesi yargılanamaz. Yaşasın kadın dayanışması!

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ

Share Post