ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

KANLI ELLERİNİZİ HALKLARIN ÜZERİNDEN ÇEKİN!

indirSURUÇ’TA VE KOBANE’DE YAŞANAN KATLİAMDIR!

KANLI ELLERİNİZİ HALKLARIN ÜZERİNDEN ÇEKİN!

Coğrafyamızdaki katliamlar dizisine 20.07.2015 günü itibariyle bir yenisi daha eklenmiştir. Kobane’nin yeniden inşa çalışmalarına katılmak üzere, 19.07.2015 tarihinde İstanbul’dan yola çıkarak, Suruç’a giden Sosyalist Gençlik Derneği Federasyonu üyeleri, konakladıkları Amara Kültür Merkezi’nin önünde basın açıklaması için beklerken, kalabalığın ortasında bomba patlatılmıştır. Ölü ve yaralı sayısı hala netleştirilememekle birlikte, an itibariyle elde edilen veriler açık bir katliama işaret etmektedir. Aynı şekilde eş zamanlı olarak Kobane’de de bomba yüklü bir aracın patladığı ve Kobane’de de ölü ve yaralıların olduğu haberleri geçilmektedir.

Burada hedeflenen açık ki; bölge halklarının Kobane’de IŞİD çetelerine karış kazanmış olduğu tarihi zaferi boğmak, Kürt Halkının özgürlük ve barış isteğini kana bulamaktır. Egemenler, bölgeye dair tahakküm ve iktidar olma hayallerine erişebilmek için yıllardan beri hep yapageldikleri gibi bir kez daha katliam yoluna başvurmuşlardır. Bu katliamı boşa düşürmek, katillerin yakasına yapışmak, katliamın hesabını sormak, bu coğrafyada halkların kardeşliği ve özgürlüğünü savunan herkesin boynunun borcudur.

Seçimlerden önce Diyarbakır’da yaşanan kanlı saldırının akabinde gelişen bu katliamlar, egemen güçlerin yeni provokasyonlar peşinde olduğunun açık bir göstergesidir. IŞİD çetelerine tırlarla mühimmat taşıyanlar, bu mühimmatlara müdahale eden savcıları tutuklayanlar, IŞİD çetelerine adeta coğrafyamızda serbest geçiş hakkı tanıyanlar bu katliamların sorumlusudur. AKP faşizmi, IŞİD ve bu coğrafya üzerinde hak iddia etmekten inatla vazgeçmeyen emperyalistler, bu katliamın açık sorumlusudur.

Bu katliamın sorumlularına sesleniyoruz; kanlı ve kirli ellerinizi halklarımızın üzerinden çekin! Bu coğrafyanın halkları, provokasyonlarınızı daha önce nasıl püskürttüyse, bugün de püskürtmeyi bilecektir. Sizleri Sivas’tan, Maraş’tan, 19 Aralık’ta hapishanelerden, Roboski’den, Diyarbakır’dan tanıyoruz! Bugüne kadar yaptığınız hiçbir katliam, hiçbir kanlı plan, bu coğrafya halklarının özgürlük, adalet ve barış mücadelesinin önünü kesemedi. Şemdinli’de nasıl suçüstü yakalandıysanız, tırlarla silah taşırken nasıl suçüstü yakalandıysanız, bugün de öyle yakalandınız! Artık ellerinizdeki kanı gizlemek için hiçbir şansınız kalmadı!

Çağdaş Hukukçular Derneği olarak bu katliam karşısında bir taraf olduğumuzu tüm kamuoyuna açıklıyoruz. Derneğimiz Genel Başkanı Av. Selçuk Kozağaçlı, Genel Merkez Yöneticimiz Av. Vedat Aytaç ve Derneğimiz üyesi Av. Behiç Aşçı, katliamın yaşandığı Suruç’a doğru yola çıkmışlardır. Bu katliamın hesabını soracağımızdan, sorumluları bir bir açığa çıkartacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Suruç’ta ve Kobane’de hayatını kaybeden tüm kardeşlerimizin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Acınız acımızdır. Saygılarımızla. 20.07.2015

Çağdaş Hukukçular Derneği

Genel Merkezi

suruc-sanliurfa-patlama-resim-07