ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

KARANLIĞA TESLİM OLMAYACAĞIZ!

Basına ve Kamuoyuna;

Adliyelerde avukatların yerlerde sürüklenerek işkenceden geçirildiği, gözaltına alındığı, Özgür Gündem’in kapatıldığı, Aslı Erdoğan’ın tutuklandığı, soyut iddialarla gözaltına alınaantep-te-dugune-saldiri-30-olu-94-yarali-175920-5n insanların günlerce avukata erişemediği, işkencehaneye dönüştürülmüş polis nezaretlerinde aç susuz bekletildiği ve düğünlerin kana bulandığı bir “demokratikleşme” sürecinin içinden geçiyoruz.

Ülke genelinde yeni gelişen ittifaklar çerçevesinde vatan-millet-bayrak simgeleri ile karşılığını bulmuş bu “demokratikleşme” süreci tüm hızıyla allanıp pullanırken, dün Antep’te yaşanananlar, “yeni demokratik” Türkiye’nin daha çok katliama gebe olduğunun bir işareti olarak kayıtlara geçti. Bu demokrasi yalanına kendini paralayarak destek olanlar, saraylarda poz verip müjdeler saçanlar da artık kanlı tarih sayfalarında istedikleri sütuna ilişebilirler. Zira 15 Temmuz gününden bu yana ülke genelinde yaşananlar, bu coğrafyanın ezilen halklarının, işçi-emekçilerinin, onurlu insanlarının payına “demokratikleşme”den düşeni açıkça göstermektedir.

Dün Antep’te bir sokak düğünü kana bulandı. Resmi açıklamalara göre 50 kişi can verdi. Bir kez daha aklımız, vicdanımız, insanlığımız saldırıya uğradı. Üstümüz başımız kana bulandı. Sözün bittiği yeri çoktan geçtik. Berkin mi desek, Ali İsmail mi, Soma’yı mı ansak, Suruç’u mu, Ankara Garı’nı mı?

Antep’te yaşanan katliamın acısını derinden yaşıyor ve bu vesile ile bir kez daha ilan ediyoruz. Bu coğrafya, bir mücadele coğrafyasıdır. Bu coğrafya zulme karşı direnenlerin destanları ile doludur. Katlede katlede sindiremeyecek, bitiremeyeceksiniz. Vatan-Millet-Sakarya edebiyatı ile elinizdeki kanı gizleyemeyeceksiniz.

Hep gördük, yine görüyoruz. Antep’teki düğünü kana bulayanlar, katiller; bugün televizyon ekranlarında. Bugün gazetelerindeki köşelerinden sahte demokrasi mavalları okuyarak, bir yandan da bu coğrafyanın muhaliflerine sopa sallıyorlar. Saray sofrasına kurulanların hepsinin elleri kanlı. Bugün en çok kim “ vatan millet, birlik beraberlik” edebiyatı yapıyorsa, en çok onların eli kanlı.

Katliamı kınıyor, halklarımıza başsağlığı diliyoruz. Bu karanlık günlerin sahte demokrasi vaadleri ile değil ama hakların birleşik mücadelesi ile aşıla cağı bilinciyle, tüm demokrat, devrimci, yurtsever kamuoyunu karanlığa karşı birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Merkezi

 

 

 

 

 

Share Post