ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

KATİLLERİ KOLLAYANLAR, AVUKATLARA SALDIRIYOR!

alanya

KATİLLERİ KOLLAYANLAR, AVUKATLARA SALDIRIYOR!
10 Ekim’de Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanlar; Türkiye’nin göbeğinde, Ankara Garı’nın önünde, binlerce polisin gözü önünde katledildiler.
Emek, Barış, Demokrasi Mitingini kana bulayan katliamın ardından DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından faşist katliamı protesto etmek için 12-13 Ekim tarihlerinde tüm Türkiye’de grev ilan etmiştir.
Konfederasyonlar ve meslek odalarının aldığı grev kararına destek amacıyla Çağdaş Hukukçular Derneği de diğer hukuk örgütleri ile birlikte 12-13 Ekim 2015 tarihlerinde uygulanmak üzere 2 günlük duruşma boykot kararı almıştır.
Boykot süresince ülkenin bir çok adliyesinde katliamı kınayan basın açıklaması ve yürüyüşler düzenleyerek boykota katılım çağrısı yapmaktayız.
Çağdaş Hukukçular Derneği Alanya Şubesinin adliye önünde yapacağını duyurduğu basın açıklamasına ilişkin Başsavcılık polise yaptırılmaması yönünde talimat vermiş; Alanya Şubemizin yönetici ve üyeleri bu talimatın yasaya aykırı olduğunu, düşünce ve ifade özgürlüğü açısından Ankara’da patlayan bombadan farksız olduğunu dile getirmişlerdir. Avukatlar Alanya Başsavcısı ile görüşmek istemişler ancak Başsavcı görüşme talebini reddetmiştir.
Basın açıklaması okunduğu sırada polis avukatlara saldırmış, biber gazı sıkmıştır. Desteğe gelen sendikalar, partiler ve demokratik kurum temsilcilerinden 8 kişiyi gözaltına almıştır.
Alanya Şubemize yapılan saldırıyı kınıyoruz. Gözaltılar bir an önce serbest bırakılmalıdır. Basın açıklaması yaptırılmaması talimatı verenler ve üyelerimize saldıranlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Kimse yaptığım yanıma kar kalır diye düşünmesin.
Biz biliyoruz ki; Ankara’da patlayan bombaların ardından yaralılara yardım etmeye çalışanlara gaz bombası atan, saldıran polisin tavrı ne ise bugün katliamı protesto için sokaklara dökülenlere saldıran polisin tavrı odur.
Biliyoruz ki; sesimizi ne kadar kısmaya çalışırsanız o kadar güçlü bağıracağız. Alanlarda olacağız, meydanlarda olacağız.
Susmayacağız,
Unutmayacağız…
ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ GENEL MERKEZİ

Share Post