ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

KOLOMBİYA’DA SON 10 YILDA 400 AVUKAT KATLEDİLDİ.

1

TEHLİKEDE AVUKATLAR GÜNÜNDE  KOLOMBİYA’DAKİ AVUKATLARA YÖNELİK SALDIRILAR PROTESTO EDİLDİ.

24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar gününden Başta , Barselona, ​​Berlin , Bern , Bilbao , Brüksel , Douala , Düsseldorf ,Lahey , İstanbul , İzmir , Ankara , Londra , Madrid , Milano , Paris , Quito , Roma , Sevilla ,  Stockholm  olmak üzere tüm Avrupa’da  ,  Kolombiya’daki avukatlara yönelik saldırılar protesto edildi.

Yoksulların haklarını savunan ve insan hakları ihlallerine karşı mücadele ettikleri için son on  yıl içerisinde Kolombiya’lı avukatlara yönelik  saldırılar arttı.

Bu amaçla  hazırlanan, 24 Ocak etkinliklerinin de  yer aldığı rapor Uluslar arası  Avukat Örgütleri tarafından bir basın açıklaması ile yayınladı..

ELDH-AED-Lawyers of Lawyers-IDH ve Kolombiya Karavan UK Lawyer group tarafından yayınlanan raporda “  2012 yılında Başsavcılık Ofisi alınan bilgiye göre , 2002 ve 20121 arasında avukatlara karşı 400  saldırı gerçekleştiği, Kolombiyalı Caravana İngiltere Avukatlar Grubu göre  ise 1991’den beri Kolombiya’da 400  avukat öldürüldüğü,bunun her ay  bir avukatın öldürüldüğü anlamına geldiği bildirildi. Yine raporda sadece  2013’in ilk on bir ayında  en az 16 avukat öldürüldüğü belirtilerek, Kolombiya’da bulunan 200.000 avukat içerisinde , kendisini  yargısız infazlar ve  kayıplar dahil olmak üzere insan hakları ihlallerine ile silahlı çatışmadan etkilenen , savunmasız halkı temsil eden küçük bir avukat grubu bulunduğu ifade edilerek,  saldırıların özellikle bu avukatlara yöneldiği ifade edildi..

 İngilizce olarak hazırlanan raporu tıklayarak indirebilirsiniz.

 Report_-_Day_of_endangered_Lawyer_2014_-__Colombian_Lawyers

 

Share Post