ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

KÜRDİSTAN HUKUKÇULAR DERNEĞİ’NE GETİRİLEN YASAĞI KINIYORUZ!

çhd logoBasına ve Kamuoyuna,

Diyarbakır merkezli olarak kurulmak istenen “Kürdistan Hukukçular Derneği”ndeki Kürdistan adının İçişleri Bakanlığı tarafından Anayasaya aykırı bulunduğunu, Dernek yöneticisi avukatlar hakkında Dernekler Kanunu’na muhalefet etmekten suç duyurusunda bulunulduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

İzin verilmeme gerekçesi; tahmin edilebileceği gibi “Kürdistan” kelimesi yani adı/sanı/kimliği uluslararası hukukça da tanınmak istenmeyen bir halkın; Kürtlerin, diğer halklar ile birlikte yaşadıkları coğrafyanın adı.

Devlet kurulduğundan bu yana Kürdistani halkalara karşı birçok suç işledi. Bu suçların en azılıları ise; topyekûn ülkenin künyesine kazınan ve failleriyle halen hesaplaşılmamış, gün itibariyle sene-i devriyesinde olduğumuz, 12 Eylül darbesi ve darbe sonrası askeri yönetim döneminde Diyarbakır zindanında işlenmiş olanlardır elbette.

Devlet; sırasıyla İstiklal Mahkemeleri, Sıkıyönetim Mahkemeleri, DGM, ÖYM ve Terör Mahkemeleri aracılığı ile baskı, asimilasyon çalışmalarına devam etmiştir. Bugün de mevcut mahkemeler aracılığı ile görevlerini layıkıyla yerine getirmektedirler.

Dün “Kürt vardır” diyenleri hapishanelere atarak Kürtlere karşı suç işleyen devlet yönetme anlayışı, bugün Kürdistan’ı tanımayarak ve yasaklayarak aynı zihniyetle suç işlemeye devam ediyor. Siz ve mahkemeleriniz kabul etmedi diye “Kürdistan” yok olmaz. Kürtler Orta Doğu’nun kadim halklarındandır ve Kürdistan da Kürtler ve diğer halkların birlikte yaşadıkları önemli bir bölgesidir. Bu gerçeği hiçbir idari ya da yargısal karar değiştiremez.

Kürdistan Hukukçular Derneği ile dayanışma içerisinde olduğumuzu kamuoyu ile paylaşırken bu anlamsız yasağı kınıyoruz.

Meslektaşlarımız hakkında yürütülen soruşturmada yanlarında olacağımızı belirtiyoruz. 12.09.2014

Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi