ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

KÜRT HALKINA YÖNELİK YOK ETME POLİTİKASINA DERHAL SON VERİLMELİDİR

çhd logoKürt halkına yönelik yılardır sürdürülen, AKP iktidarı ile katmerlenen asimilasyon ve imha politikaları bugün itibariyle artık tamamen yok etme aşamasına geçmiş bulunmaktadır. Bugün Kürt illerinde halkın oyu ile seçilmiş olan belediyelere kayyum atanmış olması yok etme politikasının en somut uygulaması olarak karşımıza çıkmıştır.

Siyasal iktidar, 15 Temmuz darbe girişimini bahane ederek kendisine muhalif herkese saldırılarını arttırmaktadır. Kürt halkının oyları ile seçilen belediyelere el konması siyasal iktidarın nasıl gözünü kan bürüdüğünü açıkça ortaya koymaktadır. Seçimlere ve sandığa her zaman methiyeler düzen AKP’nin bugün seçimler yoluyla halkın oyunu almış olan belediyelere el koyması da ayrı bir ironik durum oluşturmaktadır.

Açıkça anlaşılmaktadır ki, siyasal iktidar Kürt Halkına yönelik saldırı ve asimilasyon politikalarını yükseltmek ve gelinen noktada tamamen yok etmek için harakete geçmiştir. Öte yandan uzun yıllardır her türlü baskı ve imha girişimlerine rağmen direnişini sürdüren Kürt Halkı bu saldırıya karşı da en güzel cevabı verecek ve direnecektir.

Bugün içinde bulunduğumuz açık faşizm koşularında siyasal iktidar her istediğini yapabileceğini ve her şeye muktedir olduğunu düşünmektedir. AKP açıkça bir bütün olarak tüm halka savaş ilan etmiş durumdadır. Siyasal iktidar Kürt Halkına yönelik bir süredir yükselterek yürüttüğü saldırı politikalarına, Kürt illerindeki belediyelere el koyarak bambaşka bir noktaya taşımız olmaktadır. Bu yanıyla yapılan en amiyane tabir ile haydutluktan başka bir şey değildir.

Siyasal iktidar 28 belediyeye kayyum atayarak çok net bir şekilde Kürt Halkını tamamen yok etmeye yönelik bir hamle yaptığını ilan etmiş olmaktadır. Bu denli kapsamlı ve ağır bir saldırı karşısında Kürt halkının tepkilerini de ortadan kaldırmak için AKP’nin daha da saldırgan olacağından ve baskıları da artıracağından en ufak bir şüphe de bulunmamaktadır.

Kürt halkının kendi oyları ile seçtiği belediyelere el konması asla kabul edilemezdir. Kürt Halkına yönelik yok etme politikalarına derhal son verilmelidir. Tüm halkımızı ve demokrasi güçlerini Kürt Halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz. Çağdaş Hukukçular Derneği olarak Kürt Halkını yanında olduğumuzu bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Saygılarımızla. 11.09.2016

Share Post