ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

METAL İŞÇİLERİNİN FİİLİ MEŞRU MÜCADELESİNİN YANINDAYIZ!

Derneğimiz Bursa’da devam eden Metal İşçilerinin mücadelesine destek amacıyla aşağıda yer alan bildiri metnini avukat meslektaşlarımızın ve üyelerimizin imzasına açmıştır. Metini imzalayan meslektaşlarımızın 23.05.2015 Cumartesi saat 22.30’a kadar bilgilerini [email protected] mail adresine göndermeleri rica olunur.

METAL İŞÇİLERİNİN FİİLİ MEŞRU MÜCADELESİNİN YANINDAYIZ!

metalBizler aşağıda imzası bulunan avukatlar olarak, metal işçilerinin günlerdir sürdürdüğü insanca ve onurlu bir yaşam mücadelesini destekliyoruz. Bu mücadeleyi kırmaya yönelik geliştirilen tüm baskı politikalarının karşısında olduğumuzu, bu mücadeleyi hukuk dışı ilan etmek için harcanan tüm çabaların karşısında direnen işçilerin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz.
Bilindiği üzere; ILO, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmeleri ve Mahkeme kararları ve Avrupa Şosyal Şartı kapsamında grevi de kapsayan bir içerikte; “toplu eylem hakkı” bir insan hakkıdır. Uluslararası normlar uyarınca işçilerin ekonomik ve sosyal durumlarını etkileyen veya işyerindeki uygulamalara karşı demokratik bir hakkın kullanımı anlamını taşıyan protesto eylemleri de toplu eylem hakkının bir parçasıdır. Özcesi direnen metal işçilerinin talepleri çerçevesinde şekillenen eylemleri, Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmeler gereğince yasaldır ama daha da önemlisi bugün yürütülen fiili mücadele meşrudur ve haklıdır.
Bizler aşağıda imzası bulunan avukatlar olarak, direnen metal işçilerinin fiili meşru mücadelesinin yanında olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz. Metal işçileri Birliğine yapılan polis operasyonu ve Renault İşçileri hakkında başlatılan soruşturmalar hukuk dışıdır, kanuna aykırıdır, direnişi kırmaya yöneliktir. Bu bağlamda aşağıdaki taleplerimizi yineliyoruz:
• Direnişteki metal işçilerinin direncini kırmaya yönelik polis baskısı ve tehditler derhal sona ermelidir.
• Direnişteki metal işçileri üzerindeki “işten çıkarma tehdidine” derhal son verilmelidir.
• Metal işçilerinin direnişin ilk günlerinden beri dile getirdikleri haklı ve meşru ücret artışı talebi derhal kabul edilmelidir.
• Direnişteki 13.000 e yakın işçinin Türk Metal Sendikası’ndan istifa ettikleri de göz önüne alınarak işçilerin seçtikleri temsilcilerin muhatap alınması talepleri derhal kabul edilmelidir.

İSİM – SOYİSİM -BARO ve BARO SİCİL NUMARASI

Share Post