ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

ÖFKELİYİZ !

header6-crop

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi
Progressive Lawyers Association

BASINA VE KAMUOYUNA…

Öfkeliyiz!
Çünkü dün Ahmet Atakan polis tarafından katledildi. Daha 22 yaşındaydı Ahmet. Ethem’den biraz küçük, Ali İsmail’den birkaç yaş büyük… Şimdi “destan yazdı” diyecekler Ahmet’in katillerine… Payeler dağıtacaklar… Yeni Alilerin, Mehmetlerin, Ahmetlerin ölümlerinin yolunu düzlemek için var güçleri ile yalana sarılacaklar…

Öfkeliyiz!
Çünkü bütün ölümlerin ardından hep aynı yalanları söylemekten yorulmuyor muktedirler! Önce Ethem’in ölümünü hasıraltı etmek istediler, sonra “Ali İsmail’i arkadaşları dövdü” dediler, kameralara takıldı yalanları, yine de pes etmediler. Bu kez de Ahmet için “çatıdan düştü” diyorlar. Apaçık otopsi raporuna rağmen, bütün bir toplumun gözüne baka baka, bıkmadan usanmadan yalan söylüyorlar!

Öfkeliyiz!

Çünkü 16 yaşındaki Berkin Elvan, 15 Haziran’dan beri hastanede ölüm-kalım mücadelesi veriyor. Berkin’i hastane yatağına mahkum edenler, hastanenin dışında da Berkin için düzenlenen protestoları kana buluyor. Dün, Ahmet katledilmeden saatler önce, bu kez Berkin için bir araya gelenlere saldırdılar… Onlarca insanı yaraladılar.

Öfkeliyiz!
Çünkü böyle günlerde, gencecik insanlarımızın katledildiği günlerde, kentlerimizin yağmalandığı, üzerilerimize kan bulutları ile saldırıldığı günlerde, Ulrike Meinhof’un da dediği gibi, “üzgün olmaktansa öfkeli olmayı yeğliyoruz”. Biliyoruz ki, ortak öfkemiz, ortak aklımız, yüreğimiz ve inancımızdır! Ali İsmail’i, Ethem’i, Mehmet’i, Medeni’yi, Abdullah’ı ve Atakan’ı yaşatacak olan da yine öfkemiz olacaktır!

Coğrafyamızın onurlu halkının acısını paylaşıyoruz! Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi olarak Ahmet’in ölmeden önce sosyal paylaşım sitesinde yazdığı şu sözlerle bütün direnenleri selamlıyoruz:
“Gecenin bu saatinde Ali’yi, ailesini, Abdullah’ı, ailesini düşünüyorum çünkü yüreğim yanıyor. Karşı gelemiyorum. Fitnecinin fesatçının karşısında dimdik duruyorum çünkü benim vicdanım şeref dolu, yüreğim delikanlı. Utanması gereken sahip çıkmayanlardır.”

atakan

Share Post