ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

ÖLDÜRÜLMEK İSTEMİYORUZ!

Bugün, bir yanda demokrasi yürüyüşü devam ederken bir yanda barolara dönük saldırılara karşı ülkenin dört bir yanından Ankara’ya yürünmeye başlandı. Hak savunucuları, adalet için sokaklarda. Çocuk istismarları, kadın cinayetleri, nefret suçları, haksız tutuklamalar… Tüm yaşattıklarınız için insanlar adalet arıyor. Peki bu sesler çıkarken ülkede yirmi dört saat içinde ne mi oldu? Bir kadın, failinin adını kanıyla yazdı. Başka bir kadın, evli olduğu eşi tarafından öldürülmemek için evinin balkonundan atladı. Bunları yazdıktan sonra yanına gelecek hiçbir cümle, öfkemizi ve acımızı anlatmaya yetmedi…

Bizi bu kadar öfkelendiren, bu cinayetlerin failinin Ragıp Canan’dan ibaret olmaması. Ragıp Canan’ın kanla yazılan ismi; kadınları korumayan erkek adalet sisteminin kendi eseridir. Öldürülen ve faili korunup aklanan bütün kadınların asıl faili, patriarkal düzenin temsilcileridir. Kadınların, kurtuluşu failinin adını yazmak ve ölmekte bulması, erkeklere güç veren politikalarınızın sonucudur. Yargınıza, kanunlarınıza, politikalarınıza güvenmeyen kadınların sizlere en ağır tepkisidir.

Bildiğimizi yapmaktan, yaşattıklarınıza meydan okumaktan vazgeçmeyeceğiz. Tarihten bu yana en ağır bedelleri ödeyerek kazandığımız haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Bir kez daha haykırıyoruz; “Öldürülmek istemiyoruz!”

ÇHD KADIN VE TOPLUMSAL CİNSİYET ÇALIŞMALARI KOMİSYONU

Share Post