ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

Onur KILIÇ’ın Tutuklanması ve Birleşik Haziran Hareketi’nin Hedef Gösterilmesi İç Güvenlik Kanunu Provasıdır!

 

 

onur2Alevi Örgütleri, Eğitim Sen Sendikası ve Birleşik Haziran Hareketi, ülkede giderek din eksenine giren eğitim,öğrenim yaşamının lâikleşmesi, bilimsel esaslara dayanması ve anadilde eğitim,öğrenim hakkı için 1- 10 Ocak tarihleri  arasında ülke genelinde otuzdokuz ilde gösteriler düzenlemiş, 8 Şubat 2015 Tarihinde İstanbul Kadıköy Meydanı’nda görkemli bir miting düzenleyerek ‘Lâik Bilimsel Eğitim’ talebini yükseltmiş, son olarak 13 Şubat 2015 tarihinde tüm ülkede ‘Lâik Bilimsel Eğitim’ için bir günlük okul boykotu önermiştir.

 13 Şubat 2015 sabahı, Birleşik Haziran Hareketi bileşenlerinden Özgürlük ve Dayanışma Partisi Meclis Üyesi ve İzmir İl Yönetim Kurulu Üyesi Onur KILIÇ, İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Polisleri tarafından bir ay kadar önce 11 Ocak 2015 günü yapılan gösteride ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ettiği iddiası ile gözaltına alınmıştır. Gözaltı uygulamasının ve iddianın haksız ve kanunsuz olması karşısında Polise ifade vermeyen Onur KILIÇ, C.Savcısı tarafından ifadesi alınmaksızın doğrudan tutuklama istemiyle çıkarıldığı İzmir 5.Sulh Ceza Hakimi tarafından tutuklanmıştır.

 Aynı gün tüm Türkiye’ye yayın yapan bir televizyon programına konuk olarak davetli Onur KILIÇ’ın sesini duyurması engellenmek istendiği gibi; 13 Şubat 2015 günü İzmir kenti Polis şiddetine maruz kalmış, çok sayıda insan kimyasal silah niteliğindeki biber gazı ile yaralanmış, onlarca kişi darp edilmiş, yerlerde sürüklenmiş ve gözaltına alınmıştır.

 Onur KILIÇ’ın tutuklanmasını protesto eden üniversiteli Kadir YAVAŞ Edirne’de, yine üniversite öğrencisi Şafak KURT da Manisa’da Cumhurbaşkanı’na hakaret ettikleri iddiası ile tutuklanmışlardır.

 Bu gelişmeler karşısında biz, İzmir özelinde İç Güvenlik Yasası provası yapıldığı tesbitinde bulunuyoruz!

İşte,  İç Güvenlik Yasası budur diyoruz!

onur 06.02.2015 Günü İzmir Valiliği’nden Vali Yardımcısı Mustafa HARPUTLU  imzası ile gönderilen ‘Gizli Yazışma’nın Radikal Gazetesi’nde deşifre olması sonucu, hepimizin vergileri ile devlet memuriyeti görevini ifa eden Vali Yardımcısı’nın AKP’nin oy oranlarını korumak ve kollamak üzere özel bir misyon üstelendiğini, bu misyon çerçevesinde diğer siyasal görüşlerin demokratik yollarla kendilerini ifade etmelerine imkan tanımamak üzere hareket ettiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

 Yazışmada ; ‘Marksist ve radikal sol grupların, partilerin ve oluşumların bir araya gelmesiyle oluşturulan Birleşik Haziran Hareketi isimli yapılanmanın izleyeceği yol ile mücadele yönteminin Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan ve Ak Parti politikalarının karşıtı olarak Marksist çizgide sokakta mücadele yöntemi olduğu’ ve bunu engellenmesi gereği ifade olunmaktadır.

 Anayasada ‘tarafsızlık’ öngörülmesine ve ‘tarafsızlık’ üzerine yemin edilmesine rağmen, sokak sokak, cadde cadde, meydan meydan dolaşarak AKP adına 400 milletvekili çıkarılması hedefi ile siyaset yaptığını ifade eden bir Cumhurbaşkanı!

 Cumhurbaşkanı, Başbakan ve AKP politikalarına karşı görüşte oldukları için diğer siyasal görüşlerin sokağa, meydanlara çıkmasına imkan vermeyen bir Valilik!

 Sokağa çıkmak isteyene kimyasal silah!

Gözaltı, Özel Görev ve Yetkili Hakim!

‘Lâik, Bilimsel Eğitim istiyoruz’ diyene cezaevi!

 İşte ‘İç Güvenlik Kanunu’ budur!

İzmir’de prova edilmiştir!

 Benzeri Mussolini İtalya’sında, Hitler Almanyası’nda mevcut olabilecek bir anlayış ile bütün çoğulculuk iddialarına rağmen; ‘Tek ses, tek renk, tek parti’

 AKP’ye muhalif bütün siyasal görüşlere sokağın, meydanların yasaklanması, ısrar edenin derdest edilmesi, illerde Valilik Makamlarının vatandaşı hedef göstermesi; adında geçen ‘Sulh’ kelimesinin anlamı yok edilmiş Özel Yetkili ve Görevli Hakim kararı ile tutuklama.

 ‘Lâik ve Bilimsel Eğitim’ talebi anayasal güvence altında, haklılığı ve meşruluğu tartışılamayacak bir taleptir. İzmir Halkı’nın bu taleple sokağa çıkmasının engellenmesi Anayasaya, yasaya aykırı ve gayrimeşrudur!

 Onur KILIÇ’ın ‘Cumhurbaşkanı’na  hakaret’ ettiği iddiası asılsızdır, gayrimeşrudur. Cumhurbaşkanı’na hakaret fiili bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası öngörülen bir fiil olup, ‘Terörle Mücadele Kanunu’ kapsamında olmadığı için Terör timi tarafından soruşturulması kanundışıdır. Tutuklama kararı verilmesi cezanın üst sınırı gözetildiğinde kanun dışıdır. Bir Siyasi Parti İl Yöneticisi’nin davet üzerine ifade vermesi mümkün ve kaçma şüphesi mevcut değil iken gözaltına alınması ve tutuklanması gayrimeşru ve kanundışıdır.

 Cezaevinde Onur KILIÇ’a reva görülen muamele kanundışıdır!

 İzmir’de prova edilen İç Güvenlik Kanunu’nu Tasarısını topluma giydirilmeye çalışılan bir ‘deli gömleği’ kabul ediyor, giymeyeceğimizi ilân ediyoruz!

 İç Güvenlik Kanunu’na itiraz ediyoruz!

Onur KILIÇ,Kadir YAVAŞ, Şafak KURT

Yalnız değildir, diyoruz!

  Çağdaş Hukukçular Derneği

 İzmir Şubesi

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ İZMİR ŞUBESİ
ŞAXA KOMELEYA HIQÛQNASÊN PÊŞVERÛ YA ÎZMîRÊ
854 Sok. No:33 Konak/İZMİR
0232 4898243
http://www.chd.org.tr/

Share Post