ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

ÖZGECAN ASLAN DAVASINA ÇAĞRI

adli-tip-in-ozgecan-arslan-raporu-5417027Özgecan Aslan 11 Şubat 2015 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde hunharca katledildi. Yürütülen soruşturma sonucunda, Özgecan’ın katilleri hakkında TARSUS AĞIR CEZA MAHKEMESİ’NDE açılan davanın ilk duruşması 12 HAZİRAN 2015 GÜNÜ SAAT 09.00’DA yapılacak.

3 sanığın da tutuklu yargılandığı davada, sanıkların “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs ve cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”  suçlarından cezalandırılması talep ediliyor.

Sistem tarafından beslenen, büyütülen ve korunan erkek şiddeti ile katliama dönüşen kadın cinayetleri seri şekilde işlenmeye devam ediliyor. Bizzat devlet aygıtları tarafından derinleştirilen kadın erkek eşitsizliği, her gün her saniye yine kadınları vuruyor.

Özgecan ne ilkti, ne de son oldu… Özgecan’ın katledildiği günden sonra bile, onlarca kadın bu cinayetlerin kurbanı olmaya devam etti. Kadına yönelik şiddette sembolleşen Özgecan’ın şahsında, bugüne kadar katledilen tüm kadınlar için, 12 Haziran’da görülecek duruşmaya geniş katılım sağlamamız oldukça önemli.

Bu amaçla, tüm üye ve meslektaşlarımızı destek ve dayanışma için duruşmaya katılmaya çağırıyoruz.  Ayrıca Mersin Barosu’nun web sitesinde yer alan linkteki ( http://mersinbarosu.org.tr/yetkibelgesi/ ) yetki belgesi formunu doldurarak, dosyaya vekâletname desteği de sunabilirsiniz.

ÇHD GENEL MERKEZİ