ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

Sincan 1 No.lu F Tipi Cezaevinde İşkence

 

            chd-horzBASINA VE KAMUOYUNA;

 

            Türkiye hapishaneleri sürekli olarak katliamlar,  hasta mahpuslar, ölümler, açlık grevleri, işkence, tecrit ve onur kırıcı muamelelerle gündemimizde yer tutuyor.

            Hapishanelerdeki saldırılara bir yenisi daha eklendi.

            Sincan 1 Nolu F Tipi Hapishanesindeki tüm siyasi tutsaklar 06 Kasım 2013 günü bulundukları hücrelerde saldırıya uğramışlar, hücrelerden işkence edilerek çıkarılarak tekli hücrelere atılmışlardır.

            05 Kasım 2013 tarihinde siyası tutsakların kullandıkları havalandırmalara ses ve görüntü kaydı yapan kameraların takılmasını protesto eden siyasi tutsaklar, kamera ili 24 saat gözetlenmeyi kabul etmeyeceklerini, bu uygulamanın tecridi yoğunlaştırmak amaçlı bir saldırı olduğun belirtmişler ve kameraların kaldırılmasını talep etmişlerdir.

            Daha önce siyasi tutsaklara “Ben size cezaevinde olduğunuzu hissettireceğim” diyen Sincan 1 Nolu F Tipi Hapishanesi Müdürü Celalettin Konca bu talebi ret ederek, kameraları kullanıma sokmuştur.

            Bunun üzerine tüm siyasi tutsaklar havalandırmalara takılan kameraları kırarak, bu uygulamaya izin vermeyeceklerini belirtmişlerdir.

            Kameraların kırılmasını ve siyasi tutsakların direnişini hazmedemeyen hapishane görevlileri müdür Celalettin Konca’nın talimatı ile siyasi tutsaklara saldırmışlar, saldırıya direnen tutsaklar işkence edilerek tekli hücrelere atılmışlardır.

            Tek başına tutulan siyasi tutsaklar bir gün boyunca havalandırmaya çıkarılmamışlar, temel ihtiyaç malzemeleri verilmeyerek en temel hakları ihlal edilmiştir.

            Hapishane yönetimi hasta tutsaklar Erol Zavar ve Serdar Polat’a dahi saldırmış, Erol Zavar’ın bayılması üzerine Erol Zavar’ı tek başına bir hücreye koymaktan vazgeçmiştir. Hasta tutsak Serdar Polat kendi ihtiyaçlarını tek başına karşılayamadığı halde tekli hücrede ölüme terk edilmiştir.

           Tutsaklardan Halil Şahin işkence sonrası siyasi tutsakların bulunmadığı A Blok ‘a konulmuş ve halen orada tutulmaktadır.

            Siyasi iktidarın hapishanelerdeki uygulamaları dün olduğu gibi bugün de tecrit, işkence, katliam, ölüme terk etme zihniyeti ile devam etmektedir.

            Kapalı kapılar ardında siyasi tutsaklara yönelik bu saldırılara sessiz kalmayacağımızı; Başta Sincan 1 Nolu F Tipi Hapishanesi müdürü Celalettin Konca olmak üzere tüm sorumluların cezalandırılması için sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz. 09.11.2013

 

ÇHD ANKARA ŞUBE        İHD ANKARA ŞUBE

Share Post