ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

SİNCAN HAPİSHANESİNDE ÇOCUK TUTSAKLARA YÖNELİK İŞKENCE İSTANBUL MALTEPE HAPİSHANESİNDE DEVAM EDİYOR!

chd

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi

Progressive Lawyers Association

 ORHAN ADLİ APAYDIN SK. NO:11/3 BEYOĞLU/İSTANBUL

Tel/Faks + 90 (212) 245 04 40

www.chd.org

 BASINA VE KAMUOYUNA

1 Ocak 2013 günü Ankara Sincan Çocuk Hapishanesinde 9 çocuk ağır şekilde darp edilmiş ve işkenceye mağruz kalmışlardı. Olay sonrasında çocuklardan dördü İstanbul Maltepe Hapishanesine ve beşi de İzmir Çocuk Hapishanesine sürgün edilmişlerdi. Derneğimiz Cezaevleri Komisyonu üyesi avukat arkadaşlarımız dün (04.01.2014) Maltepe hapishanesine sürgün edilen çocuklarla görüştüler. Çocukların Maltepe Hapishanesindeki mevcut durumlarını aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.

A.D.; 18 yaşında. 11 aydır tutuklu. Kendisiyle birlikte B. D, K. Ş. ve B.K 03.01.2014 Cuma günü Maltepe’ye getirilmişler. Her iki elinde, boynunda ve sırtında darp izleri (etrafı hafif kahverengi ortası daha koyu kahverengi) mevcut. Maltepe Hapishanesini girişinde zorla soyarak aranmışlar. Halen müşade olarak adlandırılan tek kişilik hücrede tutuluyor. Hiçbir ihtiyacı karşılanmamış. Sincan’dan sürgün geldiği arkadaşlarının dışında Maltepe hapishanesinde başkaca siyasi tutsak bulunmuyor. Dördü de aynı koğuşta kalmak istiyorlar. Bu taleplerini idareye bildirmişler. Ancak olumsuz yanıt almışlar. Bu talepleri kabul edilmezse Pazartesi günü (6 Ocak 2014 ) açlık grevine başlayacaklarını söylüyor.

K.Ş.; 17 yaşında. Her iki bileğinde derin ve çok belirgin kelepçe izleri (koyu kırmızı ve hafif mor renkli) mevcut. Sırtında, sağ ve sol baldırında darp izleri mevcut. Hiçbir ihtiyacı karşılanmamış. Hapishane girişinde zorla soyarak arama yapılmış. Su dahi verilmemiş. Musluk suyu içiyor. Halen müşade olarak adlandırılan tek kişilik hücrede tutuluyor. Sayımlarda aynı Sincan Hapishanesinde olduğu gibi ayakta sayım dayatılıyor. Sayıma gelindiğinde bağırarak “ayağa kalk” deniyor. Getirildiklerinden bu yana havalandırmaya çıkarılmamışlar. Havalandırma kapısı sürekli kapalı tutuluyor. Kaloriferler bazen çalışıyor, bazen çalışmıyor. Hapishanenin Başgardiyanı “ ayakta sayım vereceksiniz, burası Maltepe başka yere benzemez” diyerek kendisini tehdit etmiş. Sincan’dan birlikte geldiği arkadaşlarıyla aynı koğuşta kalmak istiyor. Bu talepleri yerine getirilmezse açlık grevine başlayacağını beyan ediyor. Görüşme sırasında çocuğun oldukça endişeli ve tedirgin göründüğü gözlemlenmiştir.

B.K.; 17 yaşında. 08.01.2013 tarihinde tutuklanmış. Sincan’dan Maltepe’ye getirilirken ring aracında jandarmaların saldırısı söz konusu olmuş. Darp edilmişler ve küfüre mağruz kalmışlar. Yol boyunca su ve yiyecek de verilmemiş. Hapishane girişinde zorla soyarak arama yapılmış. Halen müşade olarak adlandırılan tek kişilik hücrede tutuluyor. Hiçbir ihtiyacı karşılanmamış. Sincan’dan birlikte geldiği arkadaşlarıyla aynı koğuşta kalmak istiyor. Bu talepleri yerine getirilmezse açlık grevine başlayacağını beyan ediyor. Görüşme sırasında çocuğun oldukça endişeli ve tedirgin göründüğü gözlemlenmiştir.

B.D.; 17 yaşında. Şubat 2013’te tutuklanmış. Sağ ayağının üzerine basamıyor. Her iki kolunun üst kısmında morluk mevcut. Alnında kafasının arka kısmında darp izleri mevcut. Burnunun üst kısmında hemen fark edilebilen şişlik söz konusu. Hapishane girişinde zorla soyarak arama yapılmış. Halen müşade olarak adlandırılan tek kişilik hücrede tutuluyor. Hiçbir ihtiyacı karşılanmamış. Maltepe hapishanesindeki doktordan mevcut halinin tespitini ve hastaneye sevk istemiş henüz sevk işlemi yapılmamış. Hiçbir ihtiyacı karşılanmamış. Su verilmemiş. Musluk suyu içiyor. Sincan’dan birlikte geldiği arkadaşlarıyla aynı koğuşta kalmak istiyor. Bu talepleri yerine getirilmezse açlık grevine başlayacağını beyan ediyor. Görüşme sırasında çocuğun oldukça endişeli ve tedirgin göründüğü gözlemlenmiştir.

 

Share Post