ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

SİYASİ İKTİDAR MUHALİFLERE YÖNELİK SALDIRILARINA HER GÜN YENİSİNİ EKLİYOR!

ÇHD AÇIKLAMA - 01.03.2016BASINA ve KAMUOYUNA

Siyasi iktidar muhaliflere yönelik baskı ve yok etme politikalarına her geçen gün bir yenisini ekleyerek, hukuk ve yasa tanımaz tavrını sürdürüyor. Bugün İstanbul ve Bursa’da yaşananlar bunun en somut örneği olmuştur. Gün içerisinde İstanbul Armutlu’ya yüzlerce polis eşliğinde girilerek yoksul halkın oturduğu evlerin yıkımına başlanmış, Bursa’da Renault fabrikasında işten atılmalara karşı çıkan işçiler dövülerek gözaltına alınmış ve yine İstanbul’da Devrimci Parti’nin il binası basılarak sosyalistler gözaltına alınmıştır.

İstanbul Armutlu’ya sabah saatlerinde yüzlerce çevik kuvvet ve özel harekât polisi ile gelerek yıkım işlemi başlatılmıştır. Bu kapsamda halihazırda mahalledeki 3 ev yıkılmıştır. Yıkımlar sırasında gazeteci Gülşen İşeri de darp edilerek gözaltına alınmış, karakola götürülmüştür. Kendisi halen gözaltındadır. Mahalleye giden Derneğimiz İstanbul Şube yönetici ve üyeleri Av. Ebru Timtik ve Av. Özgür Yılmaz gözaltı ve yıkımlarla ilgili bilgi almak isterken özel harekât polislerince darp edilmişlerdir. Derneğimiz üyesi meslektaşlarımıza yıkım kararları da gösterilmemiş olup, yıkımlara ilişkin bir karar olup olmadığı da belli değildir.

Aynı saatlerde Devrimci Parti İstanbul İl binası, Gazi Mahallesi Bürosu, Umut Gazetesi Bürosu ve aralarında Devrimci Parti Genel Başkanının evinin de bulunduğu çok sayıda ev polislerce basılmış ve aralarında Devrimci Parti MYK üyeleri de olmak üzere 11 kişi gözaltına alınmıştır. Parti binalarına kapılar kırılarak girilmiş, arama işleminin ötesinde zarar verme güdüsüyle eşyalar kırılıp dökülmüştür. Siyasal iktidar hınçla saldırmaktadır.

Öte yandan 2015 Mayısından itibaren metal işçilerinin eylem hareketliliğinin öncüsü olan ve her işten çıkarma girişiminde üretimi durdurarak fabrikadaki işten atma saldırılarını engelleyen Renault fabrikasında dün onun üzerinde işçi işten çıkarıldı. İşten çıkarılmalara ve baskılara karşı Fabrika önünde basın açıklaması yapmak isteyen Renault işçilerine bugün biber gazlı ve coplu polis saldırısı gerçekleşti. Polis saldırısında Renault işçileri ve metal fırtınanın başından beri devlet tarafından hedef alınan MİB üyeleri gözaltına alındı. Elbette ki bu saldırı sermayenin ve siyasal iktidarın yürüttüğü baskı politikalarından bağımsız düşünülemeyecektir. İşçi sınıfına ve devrimcilere karşı yürütülen yıldırma politikalarının bir parçasıdır. Patron sendikası MESS, sermayenin çıkarları doğrultusunda hareket eden Türk Metal sendikası ve Siyasal İktidar işbirliği ile bu saldırı organize edilmiştir.

Siyasi iktidar emekçilere, yoksul gecekondu halkına, devrimcilere ve bir bütün olarak tüm muhaliflere yönelik baskı ve saldırılarına ara vermeden devam etmektedir. Bugün sadece birkaç saat içerisinde yaşananlar dahi mevcut durumun ne kadar vahim bir noktada olduğunu gözler önüne sermektedir. Siyasal iktidar tarafından neredeyse hemen her gün ortaya konan pratik son derece planlı ve kapsamlı bir saldırıya işaret etmektedir. Hak ve özgürlük talep eden her kesim saldırıya uğramaktadır. Bu saldırıların bir an önce durdurulması, gözaltına alınanların serbest bırakılması gerekmektedir.

Çağdaş Hukukçular Derneği olarak yoksul gecekondu halkının, emekçilerin ve devrimcilerin yanında saf tutmaya devam edeceğimizi; yaşanan hak ihlallerinin ve saldırıların takipçisi olacağımızı bir kez daha kamuoyuna duyururuz.

Saygılarımızla.

 

01.03.2016

Çağdaş Hukukçular Derneği

Genel Merkezi