ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

SOMA KATLİAMI DAVASINA ÇAĞRIMIZDIR

SOMA KATLİAMI DAVASINA ÇAĞRIMIZDIR

( 9 OCAK 2017 SALI – SAAT 09.00)

13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da Türkiye tarihinin en büyük işçi katliamı meydana geldi. 301 madenci yaşamını yitirdi, 162 madenci yaralandı. Katliama ilişkin açılan davada 5’i tutuklu 46 sanık yargılanmakta.

Bundan tam bir yıl önce, dava dosyası karar aşamasına gelmişken, duruşma savcısının mütalaa vereceğini söylediği duruşmada verilen on dakikalık aradan sonra, savcı mütalaa vermekten vazgeçmişti. Bir yıldır hala mütalaa verilmiş değil.

Elbette yaşananlar bu kadarla sınırlı kalmadı; davayı en başından yürüten, madende keşif yapan mahkeme başkanı ve üyesi HSK kararı ile başka şehirlere gönderildiler. Yerlerine gelen heyetin ilk işi de, tutuklu iş güvenliğinden sorumlu üç vardiya amirini tahliye etmek oldu.

Dava devam ederken, Manisa Cumhuriyet Savcılığı katliamın sorumlusu şirketin patronunun bir dilekçesi üzerine “gizli” bir soruşturma açtı ve açıkça hukuka aykırı olmasına rağmen, bu “gizli soruşturma” mahkeme heyeti tarafından Soma Katliamı Davası’nda adeta bekletici meselesi yapıldı. Savcılık tarafından ısrarla mahkeme ile hiçbir bilgi paylaşmamasına rağmen, mevcut duruşma savcısı ve mahkeme heyeti, içeriğini bile bilmediği bir “gizli” soruşturma dosyasını beklemek, böylelikle yargılamayı sürüncemede bırakmak gayret ve niyetinde…

Yine son olarak, 200’e yakın mağdur ailenin avukatlığını yapan Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanımız Av. Selçuk Kozağaçlı da geçtiğimiz Kasım ayında tutuklandı.

Tüm bu koşullarda, davayı başından beri türlü zorluklarla takip eden madenci yakınlarını yalnız bırakmamak, onlarla birlikte, yan yana dayanışmayı büyütmek ve yükseltmek için; tüm meslektaşlarımızı, demokratik kitle örgütlerini ve tüm duyarlı kamuoyunu 9 Ocak Salı günü saat 09.00’da Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan Soma Katliamı Davası duruşmasına çağırıyoruz.

Soma Katliamı’nı Unutmayacağız!

Soma İçin Adalet İstiyoruz!

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ

Share Post