ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

SOMANIN HESABI SORULACAK!

13 Mayıs 2014’te meydana gelen Soma Katliamında hayatını kaybeden 301 işçinin öldürülmesi ve 162 işçinin yaralanmasına ilişkin görülen davada Soma A.Ş. Yönetim Kurulu başkanı Can Gürkan’ın da aralarında olduğu diğer dört sanık hakkında yerel mahkeme tarafından verilen karar Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından onandı.

Türkiye tarihinde görülmemiş hukuksuzlukların yaşandığı dosyaya bir yenisi daha eklenmiş oldu:

Önce davayı son aşamasına kadar getiren Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı hakim Aytaç Ballı HSK kararnamesi ile görevden alınmış ve dosyanın karara çıkması bir buçuk yıl kadar sürüncemede bırakılmıştı.

Savcılık esas hakkındaki mütalaasında 301 kişinin hayatını kurtaracak olan havalandırma projesinden “yüksek maliyeti” nedeniyle vazgeçildiği vurgulanmasına rağmen sanıkların bilinçli taksir ve taksir hükümlerinden cezalandırılması talep edilmişti.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nin yeni kurulan heyeti de bu doğrultuda Can Gürkan’ın basit taksir ile, diğer üst düzey 4 işletme yöneticisi ve bir grup mühendisin ise bilinçli taksirle cezalandırılmasına karar vermişti.

Bu karar Yargıtay 12. Ceza Dairesi tarafından, 30.09.2020 tarihinde bozuldu ve Can Gürkan da dahil üst düzey şirket yöneticilerinin daha ağır bir cezayı gerektiren olası kast hükümlerine göre cezalandırılmaları gerektiğine karar verildi.

Bu noktadan sonra daha önce görülmemiş bir şekilde Yargıtay 12. Ceza Dairesine eski Adalet Bakanı ve müsteşarı Kenan İpek, eski Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Mustafa Yapıcı ve eski HSK Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu hakim olarak atandı.

Yargıtay 12.Ceza Dairesi’nin olası kast kararı daireye atanan 3 yeni bürokratın 3’e karşı 2 oyu ile kaldırıldı ve bilinçli taksir suçlamasıyla cezalandırılan sanıklar yönünden yerel mahkeme kararı onandı.

Can Gürkan, Türkiye Kömür İşletmeleri’nin iki mühendisi ve bir şirket yetkilisinin ise bilinçli taksir hükümlerine göre cezalandırılması gerektiği değerlendirmesi yapılarak dosya yerel mahkemeye gönderildi.

16/06/2021 tarihinde Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, katliam döneminde Soma A.Ş. Yönetim Kurulu başkanı olan Can Gürkan’ın bilinçli taksir ile birden fazla kişiyi öldürmekten sorumlu olduğuna karar verdi ve 20 yıl hapis cezasına hükmetti. Türkiye Kömür İşletmeleri’nin iki mühendisi için de aynı niteleme ile 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Soma A.Ş’de yönetici pozisyonunda çalışan Haluk Evinç’in ise beraatine karar verildi.

Katılan vekilleri olarak kararı temyiz ettik ve Yargıtay 12. Ceza Dairesine sonradan atanarak sanıkların daha ağır ceza alması yönündeki “olası kast” kararını kaldıran üyeler hakkında tarafsızlıklarını kaybetmiş olmaları nedeniyle reddi hakim talebinde bulunduk.

Reddi hakim talebimizin 31.03.2022 tarihinde reddedildiğini ve Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararın 04.04.2022 tarihinde Yargıtay 12.Ceza Dairesi’nce bürokrat kökenli üyelerin 3’e karşı 2 oyu ile onandığını öğrenmiş bulunuyoruz.

Bu karar ile, işçilerin can güvenliğinin sermayenin gözünde bir değeri olmadığı yeniden yargı eliyle de gösterilmiştir. Patronları korumak ve maden sermayesinin huzurunu kaçırmamak için Yargıtay 12. Ceza Dairesini baştan dizayn etmek de dahil olmak üzere ‘ne pahasına olursa olsun’ çıkarılan bu kararı tanımıyoruz.

 

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ

Share Post