ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

SURİYE’YE MÜDAHALE SUÇTUR !

savas

Suriye’ye Müdahale Suçtur.

Suriye’ye askeri müdahale için 2 yıldan beri her türlü savaş kışkırtıcılığını yapan siyasal iktidar; bu gün itibariyle kimyasal silahla öldürülen Suriye’lilerin  kanını üzerine bulayıp,  savaş koalisyonu pazarlıkları içerisine dalmış gözükmektedir..

ABD’emperyalizminden aldığı güçle ve onun jandarmalığını yapma hevesiyle, uluslar arası alanda Türkiye ,Suriye’yi bombalamaya , asker göndermeye ve kan dökmeye en hevesli ülke konumuna gelmiştir.

Hükümete hatırlatıyoruz, Anayasa’nın 92 maddesine göre ancak milletlerarası hukukun meşru saydığı hallerde savaş ilanına yada yurtdışına asker göndermeye  hakkınız bulunmaktadır.  Uluslararası  hukukun meşru saydığı bir durum söz konusu olmadığı sürece de , Meclisin savaş ilanı kararı almaya  yada yurtdışına asker göndermeye yetkisi yoktur.

Hukuk, toprak bütünlüğü ve siyasal bağımsızlığa  yönelik açık saldırı halinde silah kullanmayı meşru kılmaktadır. Yine  6 haziran 1945 tarihli Birleşmiş Milletler kurucu anlaşmasının 4.maddesi   aynı şekilde üye ülkelere kuvvet kullanılmasına başvurmaktan kaçınma” yükümlülüğü getirmiştir.

Uyarıyoruz , hangi gerekçe ile olursa olsun, Türkiye’nin Suriye’ye savaş ilan etmeye, askeri müdahalede bulunmaya, topraklarını Suriye’ye saldırı için empeyalist güçlerin hizmetine sunmaya yada  havaalanlarını saldırı amaçlı olarak kullandırmaya hiçbir hakkı olmadığı gibi Suriye’den Türkiye’ye yönelik açık bir saldırı olmadığı sürece, Meclisin Suriye’de kan dökmeye yönelik alacağı her türlü karar da  gayri meşrudur, yok hükmündedir.

Unutmayın ; savaş tek taraflı değil iki taraflı bir oyundur.  Bir ülkeye ,haksız yere saldırırsanız, bu kendi ülkenizin her karışını da  savaş alanı haline soktuğunuz anlamına gelir.

Bu iktidarın kanlı hevesine hayır demeliyiz .

1 Eylül Dünya Barış Gününde , Suriye’ye yönelik emperyalist müdaheleye ve    Suriye ile başlatılmak istenen kirli savaşa karşı mücadele etmek,  bu ülkenin  savaş bataklığına sokulmasına karşı durmak bu gün Türkiye’de yaşayan herkesin boynunun borcu olmalıdır.

 

Çağdaş Hukukçular Derneği

Genel Merkezi

 

Share Post