ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

TUTUKLANDILAR!

Gazetecileri, dağıtımcıları öldürülmüş, tutuklanmış olan Özgür Gündem gazetesinin nöbetçi genel yayın yönetmeni olarak güzel bir dayanışma ve hakikat arayışına omuz verdiler. Katliamların, sokağa çıkma yasakları adı altında ablukaya alınan kentlerin haberini yaptılar.
Yaşam hakkının ihlal edinilmesi rutin haline dönerken haber alma hakkı zaten gözden çıkarılmış bir kategori idi. Siyasal iktidar yalnızca kendi borusu ötsün, kendi medya grubunun manipülasyonları kitleleri uyuştursun isterken onlar gerçeğin tutuklama 2peşine düştüler.
Nöbet kampanyasına katılan bütün isimler hakkında soruşturma başlatıldı.
Ardından bugün, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve Gazeteci Ahmet Nesin tutuklandı!
Bugünlerde pek çok şey daha oldu; halklara karşı suç işleyen çetelerin katliamlarında sanıklar tutuklanamadı maalesef. Mağdurların acısı ile alay eden yargılama pratikleri yine sahnedeydi. Katillere devlet protokolü sıraları tahsis edildi.
Ancak katliamların, kentlerin yerler bir edilmesinin ve cenazelere işkence edilmesinin kamuoyuna duyurulması cezalandırıldı.
Faşizmin yaptığı gerçeğin önüne perde çekerek daha çok sindirmek daha çok korkutmak ve insana, yaşama dair ne varsa yok etmektir kuralı bir kez daha doğrulandı. Susturmak için tutukladılar, dayanışmayı yok etmek için tutukladılar. Yüreklerimize korku salmak için tutukladılar.
Sanmasınlar ki susacağız, korkacağız.
Bizler dayanışmayı “ezilenlerin inceliği” olarak kabul ettik. Daha çok yazacak, daha çok mücadele edecek, daha çok gerçeği anlatacağız halklarımıza. Tutuklanan arkadaşlarımız nasıl hak ihlallerinde, işkence dosyalarında, katliamlarda yanımızda oldularsa biz de yalnız bırakmayacağız onları.
Hukuk dilenmiyoruz. Bu devran dönecek. Adalet arayışımızda yanı başımızda olan dostlarımızla, yoldaşlarımızla hatırlayacağız bugünün vicdansızlığını.
Onlar tutuklandılar, biz daha çok mücadele edeceğiz.

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ GENEL MERKEZİ13434745_10154283090931704_7747741639520086940_n

Share Post