ÇHD Susmadı, Susmayacak!

ELDH Dünya’da İnsan Hakları ve Demokrasi için Avrupa Avukatlar Birliği

eldh jpgAVRUPA’DAKİ AVUKATLAR TOPLU TUTUKLAMALARI VE DEMOKRATİK HAKLARIN BASTIRILMASINI PROTESTO EDİYORLAR..
ELDH European Association of Lawyers for Democracy & Human Richts
(ELDH Dünya’da İnsan Hakları ve Demokrasi için Avrupa Avukatlar Birliği)

Basın Açıklaması

AVRUPA’DAKİ AVUKATLAR TOPLU TUTUKLAMALARI VE DEMOKRATİK HAKLARIN BASTIRILMASINI PROTESTO EDİYORLAR

Mevcut bilgilere göre, dün, 11 Haziran 2013’de, İstanbul Çağlayan Mahkemesinde 47 avukat polis tarafından zor kullanılarak tutuklandı. Avukatlar Gezi Parkı Dayanışması’na destek için mahkemenin giriş katında oturdular ve basın açıklaması yaptılar. Avukatların çoğu tutuklama sırasında polis tarafından darp edildi ve yaralandı. Tutuklanmalarından sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne getirildiler. Serbest bırakılmadan önce Avukatlar birkaç saat, otobüsün içinde, elleri arkadan kelepçeli gözaltına altında tutuldular.

18 Avrupa ülkesinden Demokrasi ve Dünya İnsan Hakları için birleşmiş Avrupa avukatları, Türkiye’de avukatların toplu gözaltına alınmalarını protesto ediyorlar. Hükümetin sorumlu olduğu İstanbul’daki Gezi Parkı’nın kaldırılmasını için protesto eden eylemcileri karşı uygulanan şiddet artıyor. Eylemcilerin tepkisi anti-demokratik yetkili kararlara, temel hak ve özgürlüklerin engellenmesine ve baskı altına alınmasına yöneliktir.

EJDM, neredeyse iki haftadır Türkiye’de barışçıl eylemcilere karşı uygulanan aşırı şiddeti kınıyor.Türk hükümeti, İstanbul ve Türkiye’nin diğer illerinde eylemcilere karşı acımasız ve düşmanca saldırılarına devam ediyor. Dün polis Taksim Meydanı’na girdi ve acımasızca gaz bombası, tazyikli su ve boya kartuşları kullanarak, eylemcilere saldırdı. Teyit edilmemiş bilgilere göre, plastik mermi kullanılmıştır.

ELDH’ nın Türk hükümetinden talepleri.

• Vatandaşların haklarını güvence altına alan, Türkiye tarafından onaylanmış tüm uluslararası ve Avrupa anlaşmalarının özellikle MEDENİ VE SİYASİ HAKLARA İLİŞKİN ULUSLARARASI SÖZLEŞMESİNE TAM OLARAK UYULMASI: toplanma özgürlüğü (madde 21), işkence yasağı veya insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele (madde 7), keyfi gözaltı ve tutuklamalar (madde 9), AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİ:, İfade özgürlüğünü (madde 10), işkence yasağı ve aşağılayıcı muamele (madde 3);
• Barışçıl göstericilere yönelik devlet şiddetini bir an önce sonlandırIılması,
• İnsan haklarını ağır şekilde ihlal eden hükümet yetkilileri ve polis hakkında derhal soruşturma açılmasını;
• Diğer tüm göstericilerin serbest bırakılmasını;
• Eylemcilerin talepleri için demokratik çözüm.

ELDH, Avrupa Birliği’nden ve üye ülkelerden, Türkiye’deki devlet şiddetini durdurmak ve hukukun üstünlüğünü kurmak için tüm siyasi nüfuzunu kullanmasını talep ediyoruz.

Share Post