ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

6 YIL OLDU: KATİLLER SAKLANIYOR, KORUNUYOR, AKLANIYOR

6 YIL OLDU: KATİLLER SAKLANIYOR, KORUNUYOR, AKLANIYOR

 

Göz göre göre desek hafif kalır, önceden hazırlanan raporlarla iş güvenliğinin olmadığı, göçük ve gaz sıkışmasından kaynaklı patlama olabileceği belirtilmesine rağmen yüzlerce işçi o madenlerde çalışmaya zorlandı. Enerji Bakanlığı ne kadar üretim olursa olsun alım garantisi veriyor, maden patronları daha çok kazanmak için sürekli daha fazla çalışmayı dayatıyor, bakanlık ve yerel yetkililer denetim görevlerini yerine getirmiyor, işbirlikçi sendika tüm bunları görmezden geliyordu. İşte bu dörtlü çetenin taammüden işlediği toplu bir cinayettir Soma Katliamı.

13 Mayıs 2014’te 301 madencinin öldürülmesinin üzerinden 6 yıl geçti.  5 yıl süren yargılama sonunda şirket patronlarından Alp Gürkan dahil 37 sanık beraat etti. 5 sanığa göstermelik cezalar verildi ve diğer patron Can Gürkan serbest bırakıldı. Ancak geçtiğimiz ay çıkarılan Af Yasası ile bu katillere de ceza indirimi ve serbest kalma ödülü verildi. Katliamda sorumluluğu olan başta Enerji Bakanı Taner Yıldız ile diğer kamu görevlileri ise hiç yargılanmadılar.

Soma’dan bu yana en az 40 tane daha Soma yaşandı, son 6 yılda yaklaşık 12 bin işçi iş cinayetlerinde öldürüldü, işçiler öldürülmeye, ölüm tehlikesi altında çalışmaya devam ediyorlar. Çünkü patronlar ve sorumlu kamu görevlileri devlet tarafından korunuyor, yargı tarafından aklanıyor.

Bugün salgın koşulları altında “evde kal” söylemleri dillerden düşürülmeyip, göstermelik sokağa çıkma yasakları ilan edilirken işçiler evde kalma hak ve imkanından mahrum bırakılıp, sokağa çıkma yasağından istisna tutuluyor. Kapitalizmin kar hırsı işçileri salgınla öldürürken, SGK genelge yayınlayarak virüse yakalanan işçilerin durumunun iş kazası olarak değerlendirilmeyeceğini peşinen açıklıyor. Patronların devleti infaz düzenlemesi adı altında çıkardığı af yasasıyla Soma’nın, Ermenek’in, Şirvan’ın, Pamuova ve Çorlu’nun katillerini affediyor. Ve bu tablo içerisinde tüm bu katliamlarda mağdur ailelerin avukatlığını yapan Genel Başkanımız Av. Selçuk Kozağaçlı dahil derneğimiz üyesi avukatlar hapiste tutulup onlarca yılı bulan hapis cezalarına hükmediliyor.

Yargı ve idari makamlar tüm bu cinayetlerin hem hukuki hem de siyasi olarak sorumlusudur, bu nedenle birbirlerini koruyor, birbirlerine karşı “sorumluluklarını” yerine getiriyorlar. Bunun tam karşısında olarak biz de sorumluluğumuzun farkındayız; arkadaşlarımız tutsak, onlarca üyemiz hakkında devam eden sayısız soruşturma ve dava var ancak görevimizin başındayız. Halkın yanında olmaya, madenlerde, şantiyelerde, fabrikalarda ve raylarda katledilenlerin ailelerinin yanında olmaya, tüm sorumluları halkın vicdanında her gün mahkum etmeye, yargı önüne çıkarıp yargılatmak için mücadeleye devam edeceğiz.

Soma katliamının 6. Yılında yaşamını yitiren 301 maden işçisini saygıyla anıyor, geride kalan annelerin, evlatların, eşlerin, kardeşlerin acısını paylaşıyoruz.

 

Çağdaş Hukukçular Derneği

İstanbul Şubesi

Share Post