ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

ÇHD ADANA ŞUBE: ALİ’Yİ ÖLDÜRENLER NEREDE?

Kamuoyuna

ALİ’Yİ ÖLDÜRENLER NEREDE

 

27.04.2020 tarihinde Adana’da sokağa çıkma yasağı kapsamında yapılan polis kontrolü sırasında 19 yaşındaki Suriyeli Ali El Hemdan’ın dur ihtarı uyarısına uymadığı iddiasıyla polis tarafından vurularak öldürüldüğü öğrenilmiştir.

Edindiğimiz bilgilere göre, tekstil atölyelerinin yoğun olduğu Sucuzade Mahallesi’nde yaşayan Ali, tekstil işçisi olarak çalışmaktaydı. Sokağa çıkma yasağı kapsamında kısıtlama altında olan 20 yaş altı grubunda olduğundan ötürü, polis kontrolünü gördüğü sırada adli para cezasından korktuğu için ara sokağa girerek koşmaya başlamıştır. İlk haberlere göre dur ihtarına uymadığı için bacağından vurulduğu belirtilmişse de, görüntülerden anlaşıldığı üzere göğsünden vurulmuştur.

Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’nda polisin silah kullanma yetkisi açıkça belirtilmiştir. Olayda silah kullanma yetkisinin sınırlarına uyulmadığı anlaşılmaktadır. Öldürülen gencin dur ihtarına uymadığı yönünde bir iddia dışında ayrıca ağır cezalık bir suça karıştığından, ya da polise saldırıda bulunduğundan bahsedilmemektedir. Kaçmış olması polise öldürme yetkisi vermeyecektir. Görüntü kayıtlarında ölen gencin tek bir kurşunla kalbinden vurulduğu görülüyor.

Benzer birçok olayda suç işleyen polislerin korunduğunu ve cezasız kaldığını görüyoruz. Mesleki bir dayanışma ile deliller karartılıp olay ört bas edilebilmektedir Polisin karıştığı suçlarda savcılığın bizzat soruşturmayı yürütmesi gerekir. Delillerin karartılmaması için sorumlu polislerin derhal görevden alınması ve tutuklaması gerekmektedir.

19 yaşındaki Ali’nin ölümünden üzüntümüzü bildirir, soruşturmanın takipçisi olacağımızı ve edindiğimiz bilgileri paylaşmaya devam edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.

 

Çağdaş Hukukçular Derneği

ADANA ŞUBESİ

Share Post