ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

ERKEK ŞİDDETİ CORANA’DAN DAHA HIZLI YAYILIYOR

 

Erkek Şiddeti Corona’dan Daha Hızlı Yayılıyor

Pandemi. İlk tanıklık. Okumuyoruz, bir yerlerde yazmıyor. Fakat tahmini olarak birkaç sene sonra; hastalıkların ve ölümlerin yapılan devlet yardımlarıyla beraber, sadece sayısal veriler olarak yerini tarih kitaplarında alacak bir dünya salgını. Birileri okuyarak öğrenecek. Bizler ise bu kez tüm acısı ve sancısıyla tanıklık ediyoruz; son yıllarda tanık olduğumuz birçok felaket gibi. Kirasını ödeyip ödeyemeyeceğimizi bile bilmediğimiz, huzursuz evlerimizde. Evlerimiz ne yazık ki sadece kirasını ödeyemeyeceğimiz için huzursuz değil. Rahat bir nefes almak için kocasının işe gideceği zamanı sabırsızlıkla bekleyen kim bilir kaç ev işçisi kadın, eşi artık işe gidemiyor diye tedirginlik içerisinde. Kim bilir kaç kadının salgın sebebiyle ev içi emeği daha fazla sömürülüyor.

Büyüdüğümüz evlerde hayat asla eve sığmadı. Dışarı çıkma özgürlüğü evden çıkamayan kadınlar için bile hayat kurtarıcıdır bazen. Eşinden sistematik olarak şiddet gören ve evden çıkamayan kadınlara, evden çıkan eşin yokluğu bir süreliğine evi özgür kılar. Peki ya şimdi? Şiddet yuvası evlerinde tıkılıp kalan kadınlar. Evdeki herkesi virüse karşı korumak zorunda olup kendisinin korunmasına izin verilmeyen kadınlar. Bugün düne nazaran, evde ve işte emek sürecine daha fazla katıldığı için virüs kapma riski daha yüksek olan kadınlar.Can güvenliği olmayan ve yaşadığı şiddeti artık katbekat fazla yaşayan/yaşayacak olan kadınlar.Hem evde hem işyerinde sömürülen işçi kadınlar. Bir evi dahi olmayan, ucuz iş gücünün, sömürünün aracı haline getirilmiş göçmen kadınlar. Salgın olmadığında dahi, her zaman hedef gösterilen,evlerinde barındırılmayarak tehdit edilen, öldürülen trans kadınlar. Kaldıkları yurtlardan gönderilerek heteroseksüel aile yuvasının merhametine terk edilen LGBTİ+ öğrenciler.

Devlet tehdit altındaki bu gruplar için ne yapıyor peki? Söyleyelim hemen; eşit olmayan bir infaz yasa tasarısı. Eve kapanmak zorunda kalan kadınlara karşı artacak şiddette, kadınların can güvenliği için hiçbir önlem almıyor. Hazırladığı infaz paketi ile tecavüz, çocuk istismarı faillerini dışarıya salma isteğini belli ederek bir kez daha ‘samimiyetini’ sergiliyor sadece.Kadınların kazanımları ile elde ettiği 6284 sayılı yasada ucu açık şekilde “6284 sayılı Kanun kapsamında verilen tedbir kararlarının yükümlülerin koronavirüsü kapsamında sağlığını tehdit etmeyecek şekilde değerlendirilmesi’’ yönünde karar vererek kadınların ulaşabileceği tedbirleri sınırlandırıyor. Yani devlet, o tanıdığımız erkek devlet bir kez daha kadınları şiddete ve ölüme terk ediyor.

Bizler biliyoruz ki; şiddet faili bir erkeğin evde kaldığında ölüm getirme ihtimali, işe gittiğinde virüsle ölüm getirme ihtimalinden daha yüksek. Biliyoruz ki salgının faturasını kadınlar emekleriyle, canlarıyla ödüyor. Ve bunlar,tarih kitaplarındaki sayısal verilere dahi eklenmeyecek kadın/lgbti+ cinayetleri ile büyük bir enkaz bırakacak. Fakat kadınların tarihi mücadele tarihidir. Bizler biliyor ve isyan ediyoruz.

Kadınlar, çocuklar, LGBTİ+ lar ve diğer tüm dezavantajlı gruplar için gerekli önlemler derhal alınmalıdır. Kadınlar için önlem içermeyen infaz yasa tasarısı geri çekilmelidir. Biz ÇHD’li avukatlar olarak bu süreçte kadınlara her türlü hukuki desteği elimizden geldiğince sağlamak ve dayanışmak için buradayız. Yalnız değilsiniz.

 

ÇHD Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Komisyonu

Share Post