ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

Alaattin Karadağ davası

19 aralık 2009 günü öldürülen Alaattin Karadağ’ı katleden polisler hakkında açılan dava 9 kasım günü Bakırköy 9.Ağır Ceza Mahkemesinde

KARADAĞAlaaddin Karadağ Cinayeti Davası 9 Kasım’da
Alaattin Karadağ’ın 19 Kasım 2009’da Esenyurt-Avcılar’da polis kurşunuyla öldürülmesine ilişkin davanın ikinci duruşması ve cinayetin yıldönümü yaklaşıyor.

Alaattin Karadağ’ı sokakta, yaralı halde yerde yatarken öldürdüğü öne sürülen polislerden Oğuzhan Vural’ın “kasten adam öldürme”, “görevi kötüye kullanma” ve “kişilerin malları üzerinde usulsüz tasarruf” suçlarından, tek başına yargılandığı davanın ikinci duruşması, 9 Kasım’da saat 10.00’da Bakırköy Adliyesi’nde görülecek.

Dava, cinayetten yedi ay sonra açılmıştı
Dava, cinayetin üzerinden yedi ay geçtikten sonra açılmış ve ilk duruşma 16 Haziran’da görülmüştü. Duruşmada 50 avukat hazır bulunmuş, çeşitli illerden Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi 215 avukat da dava için yetki belgesi göndermişti.

Davanın ikinci duruşmasını da kalabalık bir avukat heyetinin takip etmesi, ilk duruşmada davaya müdahil olmayı talep eden Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) temsilcilerinin de duruşmaya katılması bekleniyor.

Duruşma sırasında polis cinayetlerinin protesto edilmesi ve ardından adliye önünde bir basın açıklaması yapılması planlanıyor.

İstanbul – BİA Haber Merkezi
29 Ekim 2010, Cuma
04 Kasım 2010

Share Post