ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

ÇHD NECLA YILDIZ DAVASINA MÜDAHİL OLDU

20.10.2010 tarihinde, kızının eski erkek arkadaşı Gazi BALTACI’nın 18 bıçak darbesi ile yaşamını yitiren BES Ankara Adliyesi işyeri temsilcisi Necla YILDIZ’ın Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davasında ikinci duruşması yapıldı. İlk duruşması, sanık Gazi BALTACI’nın duruşmaya gelememesi nedeniyle ertlenen davada Çağdaş Hukukçular Derneği de müdahillik talebini sanığın savunmasından sonra yapacağını bildirmişti.

İkinci duruşması 15.09.2011 tarihinde yapılan davada sanık Gazi BALTACI’nın akli dengesinin yerinde olduğunu gösterir rapor okundu. Bu rapora rağmen sanık Gazi BALTACI savunma yapmadı. Tanıkların da dinelndiği bu celsede Çağdaş Hukukçular Derneği, Kadın Dayanışma Vakfı ve Büro Emekçileri Sendikası dosyaya müdahillik talebinde bulundu. Sanık avukatının müdahillik taleplerine ilişkin “Burda şov yapıyorlar” sözü duruşma salonunda gerginlik yarattı.

Sanık avukatının bu sözleri üzerine Çağdaş Hukukçular Derneği adına müdahillik talebinde bulunan Genel Yönetim Kurulu Üyesi Av. Saliha ŞAHİN; Necla YILDIZ’ın adliye içinde bir kadın olmasına rağmen yargının kadına yönelik şiddet konusunda gözlerini, kulaklarını kapattığını, yargının bu tarz her uygulamasının hergün beş kadının hayatına malolduğunu, TBMM Araştırma Komisyonu Raporunda bu konuda demokratik kitle örgütleri ile koordineli çalışması gerektiğinden ve derneğimiz tüzüğünün ilgili maddelerinde cinsiyet ayrımcılığına dayalı her türlü uygulama ile mücadele ettiğimizi belirtmiştir.

Mahkeme duruşmada müdahillik talebinde bulunan tüm kurumların müdahillik talebini kabul etmiştir.

Kadına yönelik şiddet dosyalarında kurumsal olarak müdahillik taleplerinin kabul edilmesi bir ilktir. Ve bu kadınların verdiği mücadelenin bir ürünüdür.

Share Post