ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

Cizre/Jitem davasında tanığa saldırı

Kayseri Alay komutanı Cemal Temizöz , korucubaşı Kamil Atağ ile itirafçılardan oluşan çetenin 20 cinayetle suçlandığı davada,mağdur /tanık A.Binzet saldırıya uğradı.
Tanık Mehmet Nuri Binzet ise 7 mayısta dinlenecek.
1992/1994 yılları arasından Cizre’de Jitem tarafından işlenen 20 cinayetle ilgili olarak açılan davanın 11.duruşması Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı.

Duruşmada ilk olarak katledilenlerden Abdülhamit Düdük’ün kardeşi Nuri Düdük dinlendi. Nuri Düdük ”
1994 yılındakardei ile ortak olarak Mardin’de şirketleri olduğunu ve Irak’a ticaret amaçlı mal götüdürklerini, kardeşinin olay tarihinden bir gün önce bir tır dolusu mal götürdüğünü, dönüşte yanında 63.000. dolar para olduğunu,kardeşinin Cizre’ köprtüsünün girişinde Jandarma tarafından durdurulup arandığının, dah sonra paraların tespiti yapıldıktan serbest bırakıldığını,kardeşinin Mardin’e dönmek üzere özel aracı ile Dursun köyünü girdiğinde ise önce korucular tarafından durdurulduğunu, hemen akabinde ise Toros marka araç içerisinde bulunan Abdülhakim Güven, Bedran ve Tarfun isimli itirafçılar tarafından alındığını ve 100 -150 metre sonra ise silahla başına ateş edilmek suretiyle öldürüldüğünü koruculardan duyduğunu, defalarca başvurmasına ve çok uğraşmasına rağmen o tarihte bu şahıslar hakkında en küçük bir işlem yapılmadığı, kerdeşinin öldüreni azmettirenin Cemal yüzbaşı , infaz edenin ise Hakim,Bendran ve Taryfun olduklarından eminim ” dedi..
Daha sonra yine katledilenlerden Aldülrezzek Binzet’in kardeşi Aldülselam Binzet tanık olarak dinlendi.
Binzet ” kardeşim Abdulrezzak’ insancıl bir kişiydi, bölgede herkes kendisi seviyordu, kimse ile bir husumeti bulunmamaktaydı, Ancak Kamil Atağ’ın kardeşine karşı bir husumeti olduğunu bu nedenle Kamil Atag tarafından katledildiğini “söyledi.

Verilen arada ise bu tanık Kamil Atağ’ın yakınları tarafından saldırıya uğradı. Saldırgan gözaltına alındı.

Daha sonra ise Görgün Gergen dinlendi. Gergen ifadesinde ” Maktüllerden Abdurrahman AKYOL kız kardeşimin kocasıdır, olay günü saat 12.05 geçtiği sırada silah sesleri geldi, maktülün öldüğü yer ile evimiz birbirine yakındır, 150 metre kadar bir uzaklık vardı, silah sesini duymam üzerine olay mahalline gittim, ölen maktül iki eşliydi, olay mahalline ilk önce maktulün eşleri ve üçüncü olarak da ben gittim, daha sonra olay mahalline halktan ve jandarmadan kişilerde geldiler, Cemal yüzbaşıda olay mahalline geldi, ben gelen askerlere Türkçe olarak bilebildiğim kadarıyla bunu kimin yaptığını ve yapanın nereye gittiğini etraftan niye sormuyorsunuz dedim, bunun üzerine askerler bana sus konuşma dediler, ben Abdurrahman’ı kimin öldürdüğünü bilmiyorum,” dedi.

Daha sonra mahkeme, tanık Mehmet Nuri Binzet’in duruşmaya getirilmesine rağmen öğle arasında yapılan görüşmeden gece boyuca yolculul yaptığı aşırı derecede yogun olduğunu ifade ettiğini ve hatta rahatsılzlanması nedeniyle, 112 acilden yardım istediğini, bu nedenle tanığın sorgusun uzun süreceğinden bu celsede bu tanığın dinlenmeyeceğini taraflara bildirdi.
Bunun üzerine sanık müdafileri bu tanığın dinlenmesi konusunda ısrarcı olduklarını bildirerek, durumu protesto ettiklerini bildirerek duruşma salonunun terk ettiler.

Katılan vekillerinin beyanlarının alınmasından sonra, verdiği kısa aranın ardından Mahkeme “Tanıkların tutukluluk halinin devamına, Mehmet Nuri Biznet’in bir sonraki celse dinlemesine, yazı cevaplarının beklenmesine ve eksikliklerin giderilemesine” yönelik 19 maddeden oluşan ara kararını açıklayarak duruşmayı 7 mayısa ertelediğini bildirdi.

Share Post