ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

Emrah Gezer Davası

baransav_polissiddetiÖzel harekat polisi tarafından Kürtçe şarkı söylediği gerekçesiyle 27 Aralık 2009 günü öldürülen Emrah Gezer davası Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinde başladı.

Emrah Gezer’in Kürtçe şarkı söylediği için özel harekat polisi tarafından öldürülmesi ile ilgili dava başladı. İlk duruşmaya Ankara’da vurulan Soner Çankal ve İzmir’de öldürülen Baran Tursun’un aileleri de katıldı. Baba Gezer, “Oğlumu ırkçı bir polis katletti” diyerek tepkisini dile getirdi.
Özel harekat polisi tarafından Kürtçe şarkı söylediği gerekçesiyle 27 Aralık 2009 günü öldürülen Emrah Gezer davası Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Filika Bar’da eğlenirken Kürtçe şarkı söyledikleri için Özel harekat polisi ve arkadaşları ile aralarında çıkan kavga ile ilgili davada, Emrah Gezer’i vuran tutuklu polis Serkan Akbulut “Kasten öldürme, kasten öldürmeye kalkışmak” suçundan yargılanırken, polisin arkadaşı Sinem Uludağ’ın da “Kasten öldürmeye ve öldürmeye kalkışmaya azmettirme, kasten yaralama ve hakaret” suçlarından cezalandırılması talep ediliyor. Dava iddianamesinde; yaşanan kavga esnasında kardeşi öldürülen Ramazan Gezer’in de ‘Silahla tehdit, kasten yaralama” iddiasıyla yargılanması talebi de yer alıyor.

Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, geçen yıl Altındağ’da polisler tarafından vurulan Soner Çankal’ın babası Muharrem Çankal ile İzmir’de polis cinayetine maruz kalan Baran Tursun’un babası Mehmet Tursun da katıldı.

Davada tutuksuz yargılanan Ramazan Gezer rahatsızlığından dolayı katılmadığı duruşmaya, polis cinayetini azmettirmek ile suçlanan Sinem Uludağ da katılmadı.

Polis defalarca ateş etti

Kürtçe şarkı söylediği gerekçesiyle arkadaşı öldürülen Tülay Türk mahkemede verdiği ifadede, olay anında doğum günü kutlamak amacıyla barda bulunduklarını belirtti. Kürtçe şarkı söyledikleri için; yan masada oturan Serkan Akbulut ve arkadaşı Sinem Uludağ’ın hakaretlerine maruz kaldıklarını ifade etti. Türk; “Biz kendi masamızda eğleniyorduk. Sinem Akbulut ‘Ben PKK’lılarla, bu pisliklerle bir arada durmam’ şeklinde konuştu. Sinem, ‘Şerefsiz Kürtler siz PKK’lısınız’ gibi sözlerine devam etti. Sinem, barın arka tarafına geçip oradaki bardak ve tabakları bize akmaya başlayınca bar sahibi onları dışarı çıkardı. Bir süre sonra bizde çıktık. Çıktığımızda bizi bekleyen bu üç kişi küfürlerine devam etti” diye belirtti.

Çevredekilerin olaya müdahale ettiğini ifade eden Türk, taksiye binmek amacıyla oradan uzaklaştıklarını ancak Serkan Akbulut, abisi Levent Akbulut ve arkadaşları Sinem Uludağ’ın peşlerinden geldiğini belirtti. Serkan Akbulut’un silahını defalarca ateşlediğini ve kendisinden birkaç adım önde olan Emrah Gezer’i vurduğunu kaydetti.

Ekip çağırmış!

Mahkeme savunmasında hakkındaki iddiaları kabul etmediğini söylene özel harekat polisi Serkan Akbulut ise, o gece 155’i arayarak “PKK’li bir grup bize saldırıyor. Ekip gönderin’ dediğini ifade etti.

Mahkeme heyeti, duruşma sonunda 11 Mart 2010 tarihinde keşif delillerinin toplanması için 6 Nisan gününe erteledi.

Baba Gezer: Oğlumu ırkçı bir polis katletti

Polis cinayeti kurbanı Baran Tursun’un ailesinin kurduğu BARANSAV duruşma sonrasında Adliye önünde bir açıklama yaptı. Emrah Gezer’in babası Celal Gezer, polisler tarafından işlenen cinayetlerine dikkat çekti. “Benim oğlum Kürt olduğu için Kürtçe şarkı söylediği için ırkçı, katil bir polis tarafından katledilmiştir. Ben, ülkem için, tüm insanlar için bu katliamların durdurulmasını istiyorum” dedi.

Açıklamada söz alan Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı ise davanın takipçisi olacaklarını belirtti.

Share Post