ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

ENGİN ÇEBER’E İŞKENCEDE KATLEDENLER MAHKUM OLDU

Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi 1 haziran günkü son duruşmada, Engin Çeberei işkence yapan ve işkence sonucu ölümüne neden olan Metris Cezaevi 2. Müdürü Fuat Karaosmanoğlu ile üç infaz koruma memuruna ağırlaştrılmış işkence yapmaktan müebbet hapis cezası verdi.
ENGİN ÇEBER’İ İŞKENCEDE KATLEDENLER
MAHKUM OLDU

engin (424 x 600)Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi 31 Mayıs ve 1 haziran günü devam eden son duruşmada, Engin Çeber’i işkence yapan ve işkence sonucu ölümüne neden olan Metris Cezaevi 2. Müdürü Fuat Karaosmanoğlu ile üç infaz koruma memuruna ‘ağırlaştrılmış işkence’ yapmaktan müebbet hapis cezası verdi.

60 sanığın yargılandığı Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın dünkü 14. ve son duruşmasında karar çıktı. Mahkeme, Çeber’in öldüresiye dövülmesinden sonra koğuşa girerek, “Bundan sonra sayıma kalkmayanlar böyle olur” diyen Metris Cezaevi İkinci Müdürü Fuat Karaosmanoğlu ile Çeber’e işkence yapan infaz koruma memurları Nihat Kızılkaya, Selahattin Apaydın ve Sami Ergazi’yi ‘ağırlaştırılmış işkence’ suçundan müebbet hapis cezasına mahkûm etti.

Diğer tutuklu sanıklardan Yavuz Uzun ve Murat Çise ise işkence suçunu üçer kez işledikleri gerekçesiyle 90’ar ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak iki sanık tahliye edildi.

İstinye Şehit Muhsin Bodur Polis Merkezi görevlilerinden Abdulmuttalip Bozyel ve Mehmet Pek adlı polisler için de 90’ar, polis Aliye Uçak için de iki yıl altı ay hapis cezası verildi. Sahve evrak düzenlediği ileri sürülen cezaevi doktoru Yemliha Söylemez de üç yıl dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ceza alan kamu görevlileri meslekten ihraç edildi.

Jandarma Başçavuş Abdulkadir Öztekin ve iki gardiyana kasten yaralama, yedi gardiyana görevi ihmal, bir gardiyana suçu bildirmeme suçlarından beşer ay hapis cezası verildi. Bu cezalar ise ertelendi.

ÇHD İstanbul Şube Başkanı Av.Taylan Tanay “ mahkemenin tarihi bir karar verdiğini, işkenceye doğrudan katılmadığı halde gözetimi altında işkence uygulanan 2. Müdür Fuat Karaosmanoğlu’na da hapis cezası verildiğini belirterek, “Bu açıdan çok tarihi bir karardır. Bundan sonra Türkiye cezaevlerinde ve nezarethanelerinde bu kadar kolay işkence suçu işlenemeyecek” dedi.

Share Post