ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

İşkence ile katledilen Engin Ceber’in davasına devam edildi

Engin Çeber, Sarıyer’de 28 Eylül 2008 tarihinde gözaltına alındıktan sonra önce polis merkezinde, daha sonra da tutuklandığı Metris Cezaevinde gördüğü işkencelerle katledilmişti.

EnginCeber-davaİstinye (İstanbul) Şehit Muhsin Bodur Polis Merkezi’nde ve Metris T Tipi Cezaevi’nde gördüğü işkence ve kötü muamele yüzünden 11 Ekim 2008’de yaşamını yitiren Engin Çeber’in ölümünden sorumlu oldukları iddiasıyla 39’u gardiyan, üçü cezaevi müdürü, 13’ü polis memuru, dördü jandarma eri ve biri doktor olmak üzere toplam 60 kamu görevlisinin yargılandığı davaya Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 13 Ocak 2010’da devam edildi.

Duruşmada, son kez savunma yapmak için söz alan sanık avukatlarının tahliye talebini reddeden mahkeme heyeti İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden olaya karışığı iddia edilen polis memurları hakkındaki soruşturma sonucunun istenmesine ve dava dosyasının mütalaa için savcıya gönderilmesine; tanık olarak dinlenmesine karar verilen bazı kişilerin zorla getirilmesine karar vererek duruşmayı 22 Şubat 2010’a erteledi.

Duruşmanın ardından basın açıklaması yapan Engin Çeber’in avukatı Taylan Tanay, tanık olarak çağrılan dört kişinin cezaevinde bulunduğunu ve can güvenlikleri olmadığı gerekçesiyle ifade vermeyeceklerini dile getirerek şunları söyledi: “Umarız 21. yüzyılda yeni işkence vakalarıyla karşılaşmayız. Tutuklu bulunan 6 gardiyan hala devlet memuru ve özlük haklarını korunmakta ayrıca Adalet Bakanlığı 15 aydır işkenceden yargılanan tutuklu sanıklara maaş ödüyor”.

Öte yandan davanın bilirkişilerinden dudak okuma uzmanı Özgür Tekol, Engin Çeber’le ilgili kamera kaydı görüntüleriyle ilgili hazırladığı raporu mahkemeye sunmadan önce televizyon kanallarına açıkladığı için yargılanacak. Özgür Tekol ile Özgür Tekol’un katıldığı ATV Haber’in Sorumlu Müdürü Selma Yıldız “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ettikleri” iddiasıyla 31 Mart 2010’da İstanbul 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacaklar (Radikal; Milliyet; ANF, 13 Ocak)..

Share Post