ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

SOMA DAVASINA ÇAĞRIMIZDIR

Soma davasına çağrımızdır!

13 Mayıs 2014 günü Soma’da Türkiye tarihinin en büyük işçi katliamı yaşandı. Aradan geçen neredeyse 4 yıllık zaman içerisinde acımız ve öfkemiz, bir an bile dinmedi, aksine bilendi.

Henüz daha kaç katliamın boyutunun kamuoyundan gizlendiği saatlerde şunları söylemiştik;

“Bir kentte 400 ölüm. Soma’dan unutamayacağımız bir cümle, “Ayakkabılarımı çıkarayım mı, sedye kirlenecek?” diyen bir işçi. Ölümün eşiğinden dönmüş bir işçiye bu cümleyi kurduran, Berkin’e ve diğer canlarımızı katleden, insanların evlerini yıkan, talan eden, sokak ortasında vuran, ekmeğine, üç kuruşuna göz diken ama ayakkabı kutularına milyar dolarlar saklayanlar işte bütün bunların kaynağı aynı düzen. Şimdi şehit mi diyecekler madencilere… Şehitlik salt suçların örtbas edilmesidir. Bu katliamda sorumluluğu olan herkesten hesap soracağımızı ilan ediyoruz”

Bugün bu sözlerimizin yine arkasındayız! Katili tanıyoruz ve bu katliamda sorumluluğu olan her bir kişi ve kurumdan hesap sorma kararlılığımızı bir kez daha ilan ediyoruz.!

Soma katliamı akabinde başlattığımız Soma İçin Adalet Nöbetleri’nden bu yana, oğlunu kaybetmiş anneler babalar, eşini kaybetmiş kadınlar, babasız kalmış çocuklarla birlikte, bütün çıkartılan engellere, zorluklara, yıldırmalara karşı takip ettiğimiz ceza davasında artık sona gelindi.

Katliamın ilk günü katliamın boyutlarını hasır altı etmek isteyen güçler, Şube Yöneticilerimizi fiilen gözaltına aldı. Madende aramaların yangından kaçırılırcasına sona erdirildiği gün, Genel Başkanımız Selçuk Kozağaçlı dahil, birçok üye ve yöneticimiz işkence ile gözaltına alınarak spor salonuna kapatıldı. Soma’ya gidişlerimiz engellenmeye çalışıldı. Aradan yıllar geçti, gizli soruşturmalarla davanın seyri değiştirilmeye çalışıldı. En kritik aşamada dava dosyasına hakim heyet değiştirildi. Kısacası, Soma katliamının önünü açan güçler, bu kez de katliamın üstünü örtmek için var güçleri ile saldırdılar. Biz hepsinde oradaydık! 26 Mart günü yine oradayız!

Çünkü, Soma’nın onurlu insanları hep oradaydı. Yeri geldi, köylerinden duruşmaya gelecek paraları olmadı, bebelerini bırakacak yerleri olmadı. Her duruşmada yüreklerine bıçaklar saplandı. Acılarını öfkelerine kattılar, başları dimdik hesap sormaya geldiler. Öfkemizi birbirimize kattık, dayanma gücünü birbirimizde bulduk! Bugüne kadar kolkola, birlikte direndik. Bu yüzden 26 Mart günü yine oradayız!

Sona geldiğimiz bu günlerde, Soma katliamının ilk gününden başlayarak, soruşturma dosyasında katillerden hesap sorulması için çalışan, akabinde bu hukuk mücadelesinin önemli neferlerinden biri olan Dernek Başkanımız Selçuk Kozağaçlı dahil, 20 meslektaşımız tutuklu. Bu vesile ile belirtmek isteriz ki, bizi zindanlarınız da engelleyemez. Biz 26 Mart günü, Selçuk Kozağaçlı ve diğer tutsaklarımızla birlikte oradayız!

Başından beri ifade ettiğimiz üzere; ÇHD bu davada sadece Soma’da yaşamını yitirmiş işçiler ve ailelerinin vekili değildir. Bizler; kapitalizmin kar hırsı ve üretim baskısının bedelini kanıyla canıyla ödeyen her bir işçi adına üstlendik bu onurlu temsil görevini. Ve şimdi buradan herkese sesleniyoruz; yeni Somalar, Karadonlar, Ermenekler olmaması için bu sorumluluğu paylaşmak, adalet talebimizi sermayenin yüzüne çarpmak, üretim hırsı için madenleri mezara çeviren ve bunlara göz yumanlardan, acıların üzerine tekme atabilecek pişkinlikteki bürokratlaradan, bir işçiye acı anında “ayakkabılarımı çıkarayım mı, sedye kirlenecek” dedirten bu kanlı insan öğütme mekanizmasından hesap sormak hepimizin ortak sorumluluğudur.

Bu duygu ve adalete olan özlemimiz ve 13 Mayıs 2014 gününden beri dinmeyen ve duruşma salonunda duyduğumuz feryatlarla her an daha fazla öfkeye dönüşen acımızla; herkesi 26.03.2018 Pazartesi günü saat 09.00’da görülecek davaya sahip çıkmaya çalışıyoruz. 26.03.2018 elbette bir son olmayacak ancak bu kölelik düzenine karşı yürüttüğümüz mücadelede önemli bir adım olacaktır. Herkesi Soma’ya, yitirdiklerimize ve kendi geleceğimize sahip çıkmaya çağırıyoruz!

Çağdaş Hukukçular Derneği

Share Post