ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

“VALİLİK ALEYHİNE KAMUOYU OLUŞTURMAK” ne demektir ?

Adalalet Bakanlığı Antalya Valiliğinin istemi doğrultusunda, 2008 yılında polis kurşunuyla katledilen Çağdaş Gemik’in ailesinin avukatı Münip Ermiş hakkında soruşturmanın seyrini etkilemeye çalışarak antalya valiliği aleyhine kamuoyu oluşturmaya çalışmak iddiasıyla soruşturmaya izin verdi.

Çağdaş Gemik’in avukatına soruşturma
Polis tarafından öldürülen Çağdaş Gemik’in avukatına “soruşturmanın seyrini etkilemek” suçlamasıyla soruşturma açıldı.

2007 yılında polis kurşunuyla hayatını kaybeden Çağdaş Gemik’in avukatı Münip Ermiş hakkında soruşturma açıldı.

Adalalet Bakanlığı Antalya Valiliğinin istemi doğrultusunda, 2007 yılında polis kurşunuyla hayatını kaybeden Gemik’in avukatı Münip Ermiş hakkında “Soruşturmanın seyrini etkilemeye çalışarak antalya valiliği aleyhine kamuoyu oluşturmaya çalışma” iddiasıyla soruşturma açıldı.
Gemik, 3 yıl önce motosiklet kullanırken polis memurunun dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle kurşunlanarak öldürülmüştü. Gemik’e kurşun sıkan polis hakkında 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Davanın kapanmasının ardından şimdi de Gemik’in avukatı Ermiş hakkında soruşturma açıldı. Ermiş kendisine açılan soruşturma üzerine şöyle konuştu: “Bilindiği gibi Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanununun yürürlüğe girdiği 2007 yılından bu tarafa onlarca kişi polis kurşunu ile yaşamını kaybetmiştir. Bunlardan biri de Antalya’da 18 yaşından katledilen Çağdaş Gemik’tir ve Çağdaş’ı öldüren polis 16 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmış ve halen dosyası Yargıtay’da temyiz incelemesindedir.”

Adalet Bakanı’na sorular
Ermiş kendisi soruşturma açılması üzerine Adalet Bakanı’na “bir yurttaş ve bir avukat olarak” “ Bir avukatın soruşturmayı etkilemeye çalışması ne demektir?, Valilik aleyhine kamuoyu oluşturmak nasıl bir suçtur?” sorularını sorarken şöyle konuştu: “Sayın Adalet Bakanı’na kendisi de bir avukat olduğu için hatırlatıyorum. Bir avukat soruşturmayı etkilemek için para alır. Yani bu işi meslek edinmiştir. Ve bir ceza avukatı bu işi iyi yaptığı ölçüde, toplumda, hukuk camiasında saygınlığını artırır ve tüm hünerini, dilini, yeteneğini, tecrübesini bu iş için seferber eder. Bunun için yüzyıllardan beri aldığı dava lehine, o davanın soruşturmasını en iyi şekilde etkilemeye çalışan avukata iyi avukat denmiştir. Soruşturmayı kendi lehine etkileyemeyen avukata ise kötü avukat denmiştir. Hatta iyi bir avukatın bu yeteneğini sadece soruşturma makamları önünde değil, kovuşturma makamlarında yani hakim önünde de sergilemesi gerekir. İyi bir avukat hakimi etkilemeye çalışmak gibi bir suçu da sürekli işler.”

Ermiş sorduğu ikinci soruya ilişkin ise şöyle bir değerlendirmede bulundu: “Baskıcı iktidarlar yüzyıllardan beri siyasal muhaliflerini sindirmek ve seslerini kısmak amacıyla başta yargı olmak üzere devlet gücünü sonuna kadar kullanmıştır. Fakat sanmıyorum ki, hiç birinin aklına ‘devlet memurlarını eleştirmek, aleyhlerinde kamuoyu oluşturmak’ gibi garip suçlar icat etmek gelmemiştir. En azından yaptıkları bir suçlama için ceza yasalarına bakmak zahmetine katlanırlar. Sayın Adalet Bakanını ve hakkımda ‘valilik aleyhine kamuoyu oluşturmak’ suçlaması ile ceza soruşturması kararını imzalayan yetkilileri hukuka saygılı olmaya çağırmıyorum. Çünkü bunun en küçük bir faydası olacağına inanmıyorum.”

“Hak arama mücadelesi durmayacak”
Ermiş yaptığı açıklamada, “Ne yaparsanız yapın, hangi suçları uydurursanız uydurun, hak arama mücadelesi asla durmayacaktır” derken, bundan sonrada bir avukat olarak Savcı ve yargıcı etkilemeye, suç işleyen Valiler hakkında suç duyurusunda bulunmaya, kamuoyu oluşturmaya devam edeceğini kaydetti.
(soL-Antalya)

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/cagdas-gemik-in-avukatina-sorusturma-haberi-23939

Share Post