ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

ÇAĞIMIZDA HUKUK VE TOPLUM

Adalet mücadelemizin 40. yılına yeni sayımızla merhaba diyoruz.
Tam 40 yıldır adalet için mücadele ediyoruz.
Bu Sayıda

Çağımızda Hukuk ve Toplum

Adalet mücadelemizin 40. yılına yeni sayımızla merhaba diyoruz.

kapak-hukuk_445_x_600Tam 40 yıldır adalet için mücadele ediyoruz.Bugün yaşadıklarımız, onurla taşıdığımız bu mücadele geleneğini daha yukarı taşıma zorunluluğunu tüm yakıcılığıyla önümüze koyuyor.Özel yetkili mahkemeler ve olağanüstü soruşturma ve kovuşturma usulleri eliyle temel hak ve özgürlükler kısıtlanırken, teknolojik imkânlar ile güçlendirilen güvenlik bürokrasisi günlük yaşamımızı cehenneme çeviriyor. Dağlarda,sokakta, hapishanelerde açık infazlar, kaybetmeler hatırlanmayan tarihindeğil bugünün sorunları olarak önümüzde duruyor.

Sadece Ekmeğe değil, Adalete de hasretiz.

Geçen sayımız nedeniyle adliyedeydik. Kürt sorunu vardır dediğimiz için biziyargılamaya kalktılar. Bizi yargılamaya kalkan yargıyı yargılıyoruz.
Adalet özlemini gerçekleştirmekten fersah fersah uzaklaşan YARGI, bu sayımızın dosya konusu.

Yargı sahasının, siyasal alan tarafından tamamen işgal edildiği, bunun doğrudan sonucu olarak tarafların birbirine mesajlarını yargı kararları üzerinden verdiği, birinin tutukladığını diğerinin bıraktığı, artık mahkemelerin, savcıların ve hâkimlerin halkın değil hangi siyasal iktidar kliğinin temsilcisi olduğunun konuşulduğu derin yargı krizini irdeliyoruz.

Selçuk KOZAĞAÇLI, Haluk İNANICI, Özlem DUVA, Çiğdem SEVER, Yargıç Dr. Orhangazi ERTEKİN, yazılarıyla yargı gerçeğini anlamamızı sağlıyorlar.

Önümüz referandum. Ülkenin darbecilikle malul anayasacılık serüveninin yeni durağı AKP’nin anayasa değişikliği. Prof. Dr. Taha PARLA, bir yargı reformu görünümündeki anayasa değişikliklerini, tarihsel ve teorik temelleriyle kapsamlı bir değerlendirmeye tabi tutuyor. Münip ERMİŞ bu değişiklerin siyasal arka planını irdelerken, tartışmalara katkı olması açısından Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Anayasası’nın Türkçe çevirisine ilk kez yer veriyoruz.Av. Cem ALTIPARMAK, Av. Remzi KAZMAZ, Prof. Dr. İzzettin ÖNDER, Necdet OKCAN, Av. Filiz KERESTECİOĞLU, Av. Güray DAĞ yazılarıyla bu sayımıza katkı sunuyorlar.

Güçlü çizgileriyle her zamanki gibi bu sayıda da bizimle olan Vahit AKÇA’ya
teşekkür ederiz.

Gelecek sayıda görüşmek dileğiyle…

Share Post