ÇHD Susmadı, Susmayacak!

 

İSTANBUL ŞUBE EMEK BÜLTENİ 14.SAYI

0001_424_x_600Hukuk, o muhteşem eşitlikçiliğiyle, köprü altında yatmayı, sokaklarda dilenmeyi ve ekmek çalmayı yoksullara da varsıllara da aynı şekilde yasaklar.”

Bir baba hatırlıyorum… Yıllar önce cafcaflı bir gazetenin satır arasında geçiyordu adı. Oğlunun katkı payını ödeyemediği için okulun damını onartıyorlardı O’na… Çatıdan düşmüş, yaşamını kaybetmişti.

İSTANBUL ŞUBE EMEK BÜLTENİ 14.SAYI…

“Hukuk, o muhteşem eşitlikçiliğiyle, köprü altında yatmayı, sokaklarda dilenmeyi ve ekmek çalmayı yoksullara da varsıllara da aynı şekilde yasaklar.”

Bir baba hatırlıyorum… Yıllar önce cafcaflı bir gazetenin satır arasında geçiyordu adı. Oğlunun katkı payını ödeyemediği için okulun damını onartıyorlardı O’na… Çatıdan düşmüş, yaşamını kaybetmişti.

Yine yıllar önce bir başka baba vardı. Diğer kamera kaydında ise, insanın içini delip geçen ve ölümün yanı başında olduğunun farkındalığı ile hüzünle bakan gözlerle, kızı. Adı Fatma’ydı- 12 yaşında, coğrafyamızın en doğusunda, kuş gribine yakalanıp ölmüştü.

Yine aynı cafcaflı gazeteler babayı katil ilan etmişlerdi. Kızının tedavisini geciktirdi, kızına tavuk baktırdı diye. O babanın yüzündeki hüznü, kendisine bir namlu gibi doğrultulmuş mikrofonlar karşısındaki savunmasızlığını hatırlıyorum daha dün gibi… Yeşil kartlıydı baba. Uzun hastane kuyruklarında kaybetmişti kızını.

Acısını bile yaşamasına izin vermeden yüzünde patlayan flashlar karşısında kaybetmediği bir onuru kalmıştı!

Sonra tersanelerde, madenlerde yere çakılan, boğulan, üzerilerine tonlarca toprak biriken, diri diri gömülen babalar biliyorum, kum torbası niyetine ölüme gönderilen, ardından yakılan ağıtlar susturulmak istenen… Ve 10 liralık yevmiye vaadiyle kamyonet kasalarında can bedeli taşınan çoluk çocuk işçiler biliyorum.

Pirince, pamuğa, fındığa giderken telef edilen ve ardından bir “ah” denilmeden göçüp giden… Aynı aileden 9 kişi, genci yaşlısı ölmüştü bir sefer, hatırlıyorum.
pdf formatındaki bülteni buradan indirebilirsiniz.
14.pdf

Share Post