Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Rojava’ya hava saldırısı düzenlediği, özellikle sivil yaşam alanlarının, erzak depolarının, sağlık birimlerinin ve enerji merkezlerinin hedef alındığı yönündeki haberleri takip ediyoruz. Resmi  kanallardan söz konusu sınır ötesi saldırganlığın Taksim’de gerçekleşen bombalı saldırıya bir yanıt olduğu belirtilmektedir. Taksim saldırısında kontrgerillanın rolü üzerine güçlü şüpheler ve haklı sorular ortada durduğu yerde, resmi açıklamaların sadece Türkiye Halklarını manipüle etmeyi amaçladığı açıktır.

Öncelikle altını çizmek isteriz ki, bugün yaşanan bu sınır ötesi saldırganlık hiçbir gerekçe ile meşrulaştırılamaz. Aksine, bu harekât Türkiye’nin bölgede yürüttüğü kirli savaş politikalarının bir parçası ve emperyalist hayallerinin bir yansımasıdır.

Güvenlik sorunu ve çatışma ortamı yoksul halkın baş etmek zorunda bırakıldığı ekonomik krizin etkisini artırmasına sebep olmaktadır. Tüm bölge halkları güvenli ve insan onuruna yaraşır bir yaşam talep etmektedir.  Çağdaş Hukukçular Derneği olarak ezilen halkların taleplerini yineliyoruz. İşgal ve savaş politikaları sona erene dek mücadele etmeye devam edeceğiz.

 

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ