28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır Dört Ayaklı Minare önünde yapılan basın açıklamasında katledilen demokrasi, insan hakları, özgürlük ve barış savunucusu meslektaşımız Av. Tahir ELÇİ’yi saygı ile anıyoruz.

Bilindiği üzere Tahir ELÇİ hakkında katıldığı bir TV programında dile getirdiği düşünceler sebebiyle soruşturma açılmış ve hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Barış savunucusu fikirleri sebebiyle siyasi iktidar ve yandaşlarınca siyasi lince uğrayan ve hedef gösterilen Tahir ELÇİ, başkanı olduğu Diyarbakır Barosu binasında gözaltına alınmıştı. Siyasi iktidar talimatlı yargı bugün olduğu gibi o zaman da tüm muhalif fikirlerin susturulmasını, cezalandırılmasını amaçlayan baskı ve zor aracıydı.

Tahir ELÇİ tüm meslek yaşamı boyunca yaptığı gibi bu saldırılar karşısında geri adım atmamış, onurlu bir şekilde düşüncelerini savunmaya devam etmiş, mücadelesinden geri durmamıştır. Bombaların patladığı, siyasi iktidarı eleştiren herkesin terörist ilan edildiği, tüm temel hak ve özgürlüklerin kullanımının engellendiği bu örgütlü karanlığı cesaretiyle bir meşale gibi aydınlatan Tahir ELÇİ, işte bu karanlığın sahiplerince katledilmiştir. Bu çok açık bir faili belli siyasi cinayettir.

Ailesinin, meslektaşlarının, insan hakları savunucularının ve demokratik kamuoyunun mücadelesiyle bir kısım sorumlular hakkında soruşturma yürütülmüş ve dava açılmıştır. Ancak bu davada da gerçek sorumluların ortaya çıkması engellenmeye çalışılmaktadır. Bu katliamın  tüm boyutlarıyla aydınlatılarak katillerin, azmettiricilerin, planlayıcıların cezalandırılması için mücadeleye devam edeceğimizi bildiriyoruz.

Mesleki yaşamı boyunca faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması mücadelesi veren meslektaşımız Tahir ELÇİ’yi tekrar saygı ile anıyor, anısını mücadelemizde yaşatacağımızı ilan ediyoruz.

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ