T.C. ADALET BAKANLIĞI

CEZA VE TEVKİFEVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE

KONU                        :Deprem Nedeniyle Oluşan Olağanüstü Durumdan Ötürü Tutuklu/Hükümlülere Aileleriyle Telefonla Görüş İmkanı Sağlanması Hk.

AÇIKLAMALAR     :

06/02/2023 günü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,4 büyüklüğünde meydana gelen depremden ötürü Kahramanmaraş merkezli olmak üzere Adana, Hatay, Osmaniye, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır, Adıyaman ve Kilis başta olmak üzere pek çok ilde yurttaşlar etkilenmiş, ilk belirlemelere göre 284 kişi hayatını kaybederken, 2323 kişi de yaralanmıştır.

Depremin bu yıkıcı etkisi ve olağanüstü durum dolayısıyla Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki pek çok yurttaş, yakınlarının can ve mal güvenliğine ilişkin ciddi endişeye kapılmış olup, yakınları ile görüşerek bu endişelerini gidermeye çalışmaktadırlar.

Ancak cezaevlerinde tutuklu/hükümlü olarak bulunmakta olan kişilerin aileleriyle görüşme imkanı bulunmadığından gerek ailelerinde gerekse de tutuklu/hükümlülerde yakınlarının can güvenliği konusunda ciddi endişeler bulunmaktadır.

5275 Sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’un 66/3. Maddesinde doğal afet hallerinde tutuklu/hükümlülerin telefon hakkı olduğuna yer verilmiştir.

“66/3. Madde – Açık ve kapalı ceza infaz kurumlarındaki hükümlüler altsoy, üstsoy, eş ve kardeşlerinin ölüm, ağır hastalık veya doğal afet hâllerinde, kuruma ait telefon ve faks cihazından derhâl yararlandırılırlar.”

Buna göre, Türkiye’deki tüm hapishanelerde tutuklu/hükümlü olarak bulunmakta olan kişilerin ailelerinin ve kendilerinin endişelerine bir an evvel son verebilmek adına(İletişim Cezası ya da Görüş Cezası Olanlar Da Dahil Olmak Üzere) ilgili yasa hükmü gereğince ve bu kadar yıkıcı etkiye yol açan doğal afet dolayısıyla tutuklu/hükümlülerin aileleriyle derhal telefon ile görüşme haklarının kullanılmasının sağlanmasını, bu konuda Genel Müdürlüğünüzce tüm hapishanelere yazı yazılmasını rica ederiz. 06/02/2023

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Merkezi