13.02.2023 tarihli açıklama metnimizde bildirdiğimiz üzere; derneğimize Beykoz’da depremzede çocukların tehlike altında olduklarına ilişkin bir ihbar gelmiş ve tarafımızca konuya ilişkin tanık beyanları da alındıktan sonra bu husus kamuoyuyla paylaşılıp konuya ilişkin hukuki süreç başlatacağımız belirtilerek Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına konunun ivedilikle aydınlatılması için çağrı yapılmıştır.

 

14.02.2023 tarihinde sabah saatlerinde derneğimiz üyesi avukatlar tarafından konuya ilişkin olarak Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığında suç duyurusunda bulunulmuş ve dosya kapsamında yetkilendirilen savcı ile görüşme sağlanmıştır. Adliyede savcılık işlemlerini takip ettiğimiz sırada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkililerince tarafımıza ulaşılmıştır. Talepte bulunmaları üzerine şikayet dilekçemizin ekinde savcılığa sunduğumuz fotoğraflar, adres, plaka bilgileri ve soruşturma numarası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkililerine iletilmiştir.

 

Akabinde Bakanlık tarafından süreci takip eden meslektaşımıza tekrar ulaşılmış olup Bakanlık birimlerinin konu ile yakından ilgilendikleri, ilgili adrese 13.02.2023 tarihinde gittikleri, toplamda 32 çocuğun ilgili ikamette bulunduğu, 2 çocuk hariç 30 çocuğun anneleri olmak üzere toplamda 7 annenin yanlarında olduğu, 2 çocuğun ailesinin depremde yaralandıkları için bir ilimizde tedavi gördüklerinin tespit edildiği ancak çocukları ve anne olduğu iddia edilen şahısları getiren kişinin/kişilerin veya bir kurum söz konusuysa kurumun kim olduğu/oldukları konusunda kendilerinin de bilgisi bulunmadığını ve kefil olamayacakları belirtilmiştir. İlaveten bu ikametteki çocuklarla ve anne olduğu iddia edilen kişilerle Bakanlık ilgili birimi takdir ederse bizim de görüşme yapabileceğimizi ancak bunun takdirinin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Hukuk Biriminde olacağı tarafımıza iletilmiştir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Hukuk Birimi tarafından da ayrıca derneğimize ulaşılmış olup soruşturma bilgileri talepleri üzerine bu birime de iletilmiştir. Tüm güne yayılan görüşmelerimiz neticesinde nihayet görevli ve yetkili savcılık makamınca ilgili emniyet birimine müzekkere yazılarak tanıkların ve mağdurların ifadelerinin alınması talimatı verilmiştir. Mevcut durumda işlemler devam etmekte olup dernek üyesi meslektaşlarımız tanıkların ifade sürecine eşlik etmek üzere kolluk birimine geçmiştir.

 

Öncelikle bahsi geçen çocukların ve anne olduğu iddia edilen şahısların kim tarafından Beykoz’a transferinin sağlandığı, mevcut durumda ikamet ettikleri villaların hangi şahsa veya hangi kuruma ait olduğu mümkün olan en hızlı şekilde araştırmalı ve kamuoyuna şeffaflıkla aktarılmak üzere açıklığa kavuşturulmalıdır. Çocuklar ister ebeveyn gözetiminde ister refakatsiz olsun hiç fark etmeksizin gerekli tüm tedbirler alınmalıdır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının asli yükümlülüğü çocuğun üstün yararını korumak, gerekli denetimi sağlamak ve koruma tedbirlerini uygulamaktır. Mevcut durumda çocukların araçla nereye götürüldükleri, bu çocukların dosya kapsamında bahsi geçen sitedeki çocuklarla aynı çocuklar olup olmadıkları hususu hala tespit edilmemiştir. Bu süreçte soruşturma kapsamındaki tüm çocukların pedagojik formasyonu olan uzmanlarla görüşmeleri sağlanarak ivedilikle sosyal inceleme raporu düzenlenmesi ve refakatsiz çocukların derhal koruma altına alınması gerekmektedir.

 

Yaşanan gelişmeleri konunun hassasiyetini gözeterek şeffaflıkla aktarmakla birlikte tüm çocukların güvende olduklarından emin olana kadar sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.

 

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ

 

13.02.2023 tarihli açıklamamız için https://cagdashukukcular.org/basin/depremzede-cocuklar-tarikatlara-mi-teslim-ediliyor-aile-ve-sosyal-hizmetler-bakanligini-derhal-kamuoyuna-aciklama-yapmaya-cagiriyoruz/