Zonguldak ilinin Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde bulunan ve Akkurt Madencilik tarafından işletilen taşkömürü ocağında 7 Şubat 2024 tarihinde bir göçük meydana gelmiştir. 2 işçinin göçük altında kaldığı olayda göçük altında kalan işçilerden birisi yaralı olarak çıkartılırken Murat Çetinkaya isimli maden işçisi ise hayatını kaybetmiştir.

Akkurt Madencilik tarafından işletilen ocakta geçmiş yıllarda da göçük ve ölümlerin yaşandığı; 17.01.2013 tarihinde Yusuf Aktaş isimli 36 yaşındaki maden işçisinin, 30.11.2013 tarihinde Naci Güledağı isimli 47 yaşındaki maden işçisinin meydana gelen göçüklerde hayatını kaybettiği medyaya yansıyan bilgiler arasındadır.

9 Şubat 2024 tarihinde ise Hayri Ögelman Madencilik tarafından işletilen Bursa ilinin Harmancık ilçesinde bulunan Krom Madeni ocağında bir göçük meydana gelmiştir. Göçük altında kalan Beytullah Çohadar isimli maden işçisi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir.

Maden işçilerinin göçük  altına kalarak hayatını kaybetmesi Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’nin işverene yüklediği; işyerlerinin, çalışanların sağlık ve güvenliklerini tehlikeye atmayacak şekilde tasarlanması, inşa edilmesi, teçhiz edilmesi, hizmete alınması, işletilmesi ve bakımının yapılması ile çalışanların işyerinde maruz kalabilecekleri risklerin belirlenmesi sorumluluğunun yerine getirilmediğini göstermektedir.

Yaşanan bu cinayetlerin tüm sorumlularının yargılanması ve delillerin sağlıklı şekilde toplanabilmesi için derneğimizce suç duyurusunda bulunulmuştur. Soma, Ermenek ve Amasra’da olduğu gibi yaşanan katliamlarda tüm sorumlular tespit edilip yargı önünde hesap verene dek mücadele etmeye devam edeceğiz. 19.02.2024

 

Kaza Değil Katliam, Kader Değil Cinayet!

 

Çağdaş Hukukçular Derneği