ÇHD – DEPREMİN BİRİNCİ YILINA İLİŞKİN GÖZLEM RAPORU

6 Şubat 2023 tarihli depremler ile birlikte; yapıların depreme dayanıklı olmaması ve bu konuda yeterli denetimlerin yapılmamış olması, depremin etkilediği coğrafi alanın genişliği, arama kurtarma çalışmalarının yetersizliği, hazır bulunan ekiplerin harekete geçmesine izin verilmemesi, koordinasyon eksikliği, çöken iletişim altyapısının ayağa kaldırılamaması, iletişim olanaklarının daraltılması gibi nedenlerle Türkiye tarihinde görülmemiş büyüklükte ve son derece vahim bir tablo ortaya çıkmıştır.

Depremin hemen ardından deprem bölgelerinde incelemeler yapmak ve depremzedelerle dayanışmak üzere Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar olarak yola çıktık. Gruplar halinde farklı şehirlerde dayanışma ve yardım faaliyetlerine katıldık, inceleme ve gözlemlerde bulunduk. Delil niteliği olan yapı denetim evraklarının savcılıkça muhafaza altına alınması için mücadele ettik. Deprem bölgelerindeki kaosu fırsat bilen kolluk kuvvetlerinin insan canına kast eden uygulamalarını tespit edip işkenceye son verilmesi için müdahalelerde bulunduk. Deprem bölgelerinden kaçırılan refakatsiz çocuklara dair gelen ihbarlar doğrultusunda olayın aydınlatılması için suç duyurusunda bulunduk. Depremzedelerin hangi haklara sahip olduğunu bilmeleri için bilgilendirme metinleri hazırladık.  Bu çalışmalarımızı kamuoyu ile paylaşmak üzere rapor haline getirdik ve yayınladık.

Geçtiğimiz bir yılda deprem bölgelerinde çalışmalarımız farklı alanlarda devam etti. Böylece tüm süreci gözlemleme olanağı da bulduk. Bir yılın sonunda depremden etkilenen illere özellikle, depremin neredeyse tüm şehri yok ettiği Hatay’a ilişkin yeniden bir rapor hazırlama ihtiyacı hissettik. Önemle vurgulamak gerekir ki; okuduğunuz raporlar, gördüğünüz fotoğraflar, izlediğiniz videolar depremi ve özellikle Hatay gerçeğini anlamanıza, hissetmenize  asla yeterli olmayacaktır. Bizler bilgilendirme sorumluluğu ile elimizden geldiğince bu rapor ile bir yılda yapılanları ve yapılmayanları, ilk 6 aylık süreçte yaptığımız suç duyurularının akıbetini ve en önemlisi bugüne kadar açılan deprem dosyalarının durumunu paylaşmaya çalışacağız. Yaşanan ölümlerin, yaralanmaların ve hak ihlallerinin tüm sorumluları tespit edilene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

ÇAĞDAŞ HUKUKÇULAR DERNEĞİ 

 

Rapora PDF Olarak Ulaşmak İçin: ÇHD DEPREM 1. YIL RAPOR